Aplikacja "Kwarantanna domowa" od dziś jest obowiązkowa. Sprawdź wytyczne

2020-04-01, 16:00

Aplikacja "Kwarantanna domowa" od dziś jest obowiązkowa. Sprawdź wytyczne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/E.Va

Z obowiązkową 14-dniową kwarantanną dla zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem albo przyjechały do Polski z zagranicy, wiąże się od środy dodatkowy obowiązek - korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa".

Obowiązek korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa" wprowadziła podpisana we wtorek przez prezydenta specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Powiązany Artykuł

telefony komórki 1200.jpg
Minister cyfryzacji: przed świętami możliwe kolejne propozycje w ramach "tarczy antykryzysowej"

Aplikacja została udostępniona dwa tygodnie temu i do wtorku była dobrowolna – jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, na przykład zakaz wychodzenia z domu.

Zdjęcia do weryfikacji

- W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Powiązany Artykuł

shutterstock_sms-1200.jpg
Aplikacja "Kwarantanna domowa" – najpierw SMS, później aktywacja

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, m.in. po przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny, w którym deklaruje miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane te trafiają do systemu aplikacji "Kwarantanna domowa". Po dotarciu danych do systemu, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji.

Po aktywacji aplikacji osoba na obowiązkowej kwarantannie dostanie zadanie, by zrobić sobie zdjęcie – tzw. selfie.

Będzie to zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcie korzystania z aplikacji, a kolejne zadania to wysyłane o różnych porach prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia.

 Zwolnienie z obowiązku

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Na wykonanie zadania jest 20 minut, a niewykonanie go w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie złamano zasad odbywania kwarantanny.

Resort podkreśla, że aplikacja nie zastępuje, ale uzupełnia kontrole odbywania obowiązkowej kwarantanny przez policję.

Z obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Takie oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej