Program Rodzina 500+ bardzo poprawia sytuację rodzin. Zobacz wyniki badania

2020-04-01, 07:34

Program Rodzina 500+ bardzo poprawia sytuację rodzin. Zobacz wyniki badania
Do tej pory złożono wnioski o świadczenie dla prawie 700 tysięcy ukraińskich dzieci.Foto: MRPiPS

Co szósty beneficjent programu Rodzina 500+ deklaruje, że stać go na wakacyjny wyjazd. Co piąty za pieniądze z 500+ kupuje towary lepszej jakości a tyle samo osób odkłada na konto, czego wcześniej nie robiło – wynika z badania firmy Quality Watch "Nastawienie do finansów”, przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  • Dziś mijają 4 lata od wprowadzenia programu
  • Blisko połowa Polaków uważa 500+ za dobrą formę wspierania rodzin
  • Środki ze świadczenia trafiają np. na obuwie i odzież, zabawki oraz zajęcia dla najmłodszych, niektórym część udaje się zaoszczędzić

Pieniądze otrzymywane w ramach świadczenia 500+ najczęściej wydawane są na odzież i obuwie – 54 proc. Nieco rzadziej (46 proc.) pomoc jest przeznaczana na zabawki, książki i artykuły plastyczne oraz na dodatkowe zajęcia dzieci, na przykład naukę języka obcego czy korepetycje (43 proc.). Wyżywienie za pieniądze z programu kupuje 39 proc. badanych.

Pomoc podratuje niejeden budżet

– 1 kwietnia mijają cztery lata od wprowadzenia rządowego Programu „Rodzina 500+”. Rocznica przypada w samym środku zamieszania związanego z epidemią koronawirusa. Pomoc z programu 500 plus podratuje więc niejeden nadwyrężony kwarantanną budżet – ocenia ekspert BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Badanie pokazało, że blisko połowa (ok. 47 proc.) osób korzystających z programu oraz tych, które nie otrzymują pieniędzy, uważa, że to dobra forma wspierania rodzin. Odmiennego zdania jest co trzeci badany (33 proc.), a co piąty Polak (20 proc.) nie ma zdania w tej kwestii.

Powiązany Artykuł

duda 1200 twitter.jpg
Prezydent: programy społeczne to nie rozdawnictwo, to inwestycje

Co najmniej dwukrotną przewagę zwolenników nad przeciwnikami programu 500+ mają województwa: świętokrzyskie, lubelskie, opolskie, podkarpackie, łódzkie i pomorskie. W kieleckim jest ponad 60 proc. zwolenników wypłaty 500+. Gdyby o 500+ mieli decydować mieszkańcy Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego, programu by nie było, ponieważ przeciwników jest tam więcej. Z kolei na Podlasiu jest tyle samo osób przekonanych, że taki program jest potrzebny, jak i tych, którzy są przeciwnego zdania.

Zdecydowana większość jest „za”

Programu nie popiera 42 proc. osób, które nie mają dzieci lub których dzieci są pełnoletnie; zwolenników jest 37 proc., a 22 proc. nie ma zdania. Natomiast wśród otrzymujących pomoc, zdecydowana większość (69 proc.) jest „za”; jednak 17 proc. wskazuje, że to nieodpowiednia forma pomocy. Z kolei 14 proc. beneficjentów nie wie, jak jednoznacznie ocenić to rozwiązanie.

– Można przypuszczać, że właśnie te grupy respondentów – przeciwników i niezdecydowanych – na pytanie o wpływ programu na domowy budżet odpowiadają, że 500+ jest dla nich nieodczuwalne – chodzi o grupę 28 proc. badanych – wskazała Kochalska.

Od lipca 2019 r. z programu korzysta ok. 6,8 mln dzieci.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej