X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy administracyjne. Zobacz które

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:18
Wiele terminów administracyjnych zostało przesuniętych ze względu na panującą w kraju sytuację. Zmiany zostały w większości usankcjonowane przez "tarczę antykryzysową", czyli kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii. Większość zmian przygotowano, aby ułatwić życie podatnikom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olimpik
  • "Tarcza antykryzysowa" przesuwa niektóre terminy administracyjne
  • Bez kary będzie można złożyć deklarację PIT do końca maja
  • Zmiany dotyczą też niektórych innych terminów fiskalnych

W tarczy znalazło się wiele rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów. Wśród nich są zapisy mówiące o tym, że deklarację PIT można złożyć do 30 kwietnia; ale nie przewidziano sankcji za złożenie deklaracji i zapłatę podatku do 31 maja 2020.

Rozliczenia i podatki

Kolejne rozwiązanie dotyczy złożenia zeznania CIT-8 i zapłata podatku za 2019. Podatnicy CIT mają czas na wypełnienie tego obowiązku do 31 maja, natomiast w przypadku organizacji pozarządowych, to znaczy podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku, a także podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80 proc. wszystkich przychodów – termin złożenia zeznania CIT-8 wydłużono do 31 lipca tego roku.

Wprowadzono także prolongaty terminu przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy, pobranych w marcu i kwietniu – tzw. PIT-4. Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja będzie mogła być dokonana do 1 czerwca.

Jednocześnie – pod pewnymi warunkami – podatnicy będą mogli odliczyć stratę poniesioną w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu należy złożyć korektę zeznania za 2019 r. i otrzymać zwrot.

Do 31 grudnia 2020 roku zawieszono także podatek od sprzedaży detalicznej.

shutterstock_tarcza-1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa". Będzie podręcznik dla przedsiębiorców i pracowników

Nieruchomości i sprawozdawczość

Akceptację Sejmu uzyskała poprawka wprowadzona podczas debaty nad ustawą, umożliwiająca rządowi w rozporządzeniu przedłużenie terminu na wniesienie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Zgodnie z ustawą, opłatę za 2020 rok należy wnieść do 30 czerwca 2020 roku.

Jednocześnie rady gmin, w drodze uchwał, mogą przedłużyć terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej jednak niż do 30 września 2020 r. Przedłużenie terminów obejmie wskazane grupy przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa.

Planowane jest również odroczenie, w drodze rozporządzenia, obowiązków jednostek sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych związanych m.in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, ich badaniem przez firmy audytorskie, zatwierdzaniem oraz udostępnianiem tych sprawozdań do wiadomości publicznej.

Dłuższy będzie także termin złożenia zawiadomienia przy płatnościach na rachunki spoza wykazu podatników VAT. Podatnik dokonujący zapłaty powyżej 15 tys. zł na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT może złożyć zawiadomienia o dokonaniu takiej zapłaty nie w ciągu 3, ale 14 dni.

Dodatkowe miesiące na przygotowania

W okresie stanu epidemii Rada Ministrów będzie uprawniona do wydania rozporządzenia, na podstawie którego dojdzie do wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych. Zmieniono również termin wprowadzenia nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Do 1 lipca 2020 r. odroczono obowiązek składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych podatników. Duzi przedsiębiorcy zyskują w ten sposób dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania. Mają więcej czasu na przeszkolenie swoich pracowników. Pracownicy mają więcej czasu na prace związane z dopasowaniem systemów księgowych i informatycznych. Eksperci IT mają więcej czasu na wykonie u swoich klientów prac związanych z wdrożeniem nowego JPK.

Do 13 lipca 2020 r. odroczono zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego. Przedsiębiorcy zyskują więcej czasu na dostosowanie się do nowego obowiązku sprawozdawczego. To zmniejszenie bieżących obciążeń logistycznych i finansowych.

Zmieniono również termin wprowadzenia nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości

Również Ministerstwo Sprawiedliwości, w związku z trwającą epidemią koronawirusa i ograniczeniem działalności wymiaru sprawiedliwości, przygotowało kilka rozwiązań.

W okresie epidemii nie będzie można wykonywać eksmisji z mieszkań. Ustawa przewiduje m.in. wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu terminów przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia; a także terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, postępowaniach egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych, w sprawach o wykroczenia, administracyjnych, egzekucyjnych w administracji, w postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej i w kontrolach celno-skarbowych, a także terminów w innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustawy.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wcześniejsze posiedzenie Senatu ws. "tarczy antykryzysowej". Jest decyzja Grodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 23:19
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki po konsultacji z Konwentem Seniorów zdecydował się o przesunięciu na poniedziałek, 30 marca, zaplanowanego pierwotnie na wtorek posiedzenia izby wyższej parlamentu. Jak podaje Centrum Informacyjne Senatu, posiedzenie rozpocznie się o godz. 15.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odroczenia terminu płatności składek. ZUS podał, ile wpłynęło wniosków

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:02
Dotychczas wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: jeśli sytuacja się pogorszy, rozszerzymy "tarczę antykryzysową"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 20:52
- Przedstawiamy "tarczę antykryzysową", która ma pomóc także przedsiębiorcom i pracownikom działającym na polu kultury. Jeśli kryzys się zaostrzy, będziemy te działania rozszerzać - mówił w TVP Info wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń