Wiarygodność kredytowa Polski. Jest decyzja agencji Fitch ws. ratingu

2020-03-28, 10:28

Wiarygodność kredytowa Polski. Jest decyzja agencji Fitch ws. ratingu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, TTstudio

Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

  • Agencja Fitch podtrzymała dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej Polski
  • Fitch: Polska powinna być dość odporna na szok spowodowany pandemią, choć tempo wzrostu PKB spadnie
  • 10 kwietnia przeglądu ratingu dokona agencja S&P

W komunikacie prasowym Fitch napisał o mocnych fundamentach makroekonomicznch i dobrze zdywersyfikowanej gospodarce, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą. Według agencji, pandemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na wzrost PKB w 2020 roku (1,8%), ale jednocześnie oczekuje przywrócenia trwałego tempa wzrostu w 2021 roku (3,2%).

Zdaniem Fitcha Polska powinna być dość odporna na szok wywołany pandemią COVID-19 ze względu na zróżnicowaną gospodarkę, stosunkowo zrównoważony rachunek bieżący oraz przestrzeń fiskalną zdolną pomieścić dodatkowe działania fiskalne.

Prognozowana wysokość deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2020-2021 zrewidowana została przez Fitch odpowiednio do 5% oraz 3,3%. Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w 2019 r. wyniesie według agencji- 50,3%, w 2020 wzrośnie do 54,3%, by w 2021 roku spaść do poziomu 52,1%.


Powiązany Artykuł

waluty1200.jpg
Biliony na ratowanie światowej gospodarki. Liderzy G20: musimy działać razem

Władze: decyzja Fitch świadczy o dobrej kondycji gospodarki

- Świadczy to o dobrej sytuacji polskiej gospodarki, która w obliczu światowej pandemii koronawirusa pozostaje relatywnie odporna - tak decyzję Fitcha komentuje Ministerstwo Rozwoju.

- Działania podejmowane w ramach tarczy antykryzysowej są wyważone, co pozwalało agencji pozytywnie ocenić budżet i sytuację fiskalną kraju. Oczekiwane rozluźnienie reguły wydatkowej nie zagraża finansom publicznym, o czym rząd zapewniał, prezentując tarczę antykryzysow - dodał resort rozwoju.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Wiosenną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje zakończy 10 kwietnia S&P.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej