X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Żerowanie na koronawirusie. Resort cyfryzacji będzie walczył z oszustami

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 08:41
Walka z pandemią trwa także w Internecie. Zagrożenie wirusem wykorzystują bowiem oszuści. Oferując np. nieistniejące szczepionki i inne medykamenty, próbują wyłudzić przelewy. Aby się przed nimi bronić, Ministerstwo Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisali porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi: Orange Polska, Polkomtel, P4 i T-Mobile.
Audio
  • Żerowanie na koronawirusie. Resort cyfryzacji będzie walczył z sieciowymi oszustami (I.Kostyszyn/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/oatawa

Dzięki współpracy rządu z telekomami powstanie lista ostrzeżeń przed oszustami "na koronawirusa".

- Jej celem jest blokowanie tych wszystkich stron, które obecnie wprowadzają w błąd użytkowników, aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze  – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak dodaje, każdy może zgłosić stronę, która wydaje mu się podejrzana, poprzez specjalny formularz online. Później ta domena będzie analizowana, i jeśli okaże się, że jest wykorzystywana do oszustw, to trafi na listę ostrzeżeń, a dostęp do niej będzie zablokowany.

- W niektórych wypadkach będą powiadamiane służby, np. policja - zapowiada Marek Zagórski.

Metody oszustów są różne, a cel - podobny

A lista oszustw jest długa. Oszuści podszywają się pod instytucje zaufania publicznego: banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. Przestępcy wysyłają wiadomości, w których znajdują się linki. Od kogoś, kto w nie kliknie, wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej, a także kody autoryzacyjne.

Dwa dni temu w Białystoku młoda kobieta otrzymała sms-a z którego wynikało, że z powodu dezynfekcji przesyłki konieczna jest opłata. Kobieta zdecydowała się ją uiścić, w tym celu zalogowała się na stronie banku do której została przekierowana. Niestety jak się okazało wszystkie jej hasła i dane trafiły do przestępców – mówi Wioleta Szubska z Komendy Głównej Policji. Na szczęście dzięki szybkim zgłoszeniu sprawy na policję udało się odzyskać pieniądze, ale w wielu przypadkach może to się nie udać.

Między innymi takimi przestępstwami będzie się zajmować specjalny "zespół do koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego", tzw. zespół koronawirusowy, który powstał kilka dni temu  w  Prokuraturze Krajowej.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Izabela Kostyszyn, md

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszustwa na koronawirusa. Nowa metoda przestępców

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:40
Nadzwyczajną sytuację związaną z epidemią koronawirusa usiłują wykorzystać oszuści chcący wzbogacić się na ludzkim strachu. Lista oszustw jest długa. Jednym z nich jest rzekome wynalezienie szczepionki na wirusa i prośba o wniesienie opłaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W walce z epidemią fake-newsów. O inicjatywie "Fake Hunter"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:37
"Częste picie wody zwalcza koronawirusa", "W Polsce niedługo zabraknie żywności", "Warszawa niebawem zostanie zamknięta", "Cristiano Ronaldo przekształca sieć swoich hoteli w szpitale" – takie, niemające nic wspólnego z prawdą, informacje w ostatnich tygodniach zalewają internautów w Polsce i na całym świecie. Eksperci mówią już o infodemii.
rozwiń zwiń