X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PZU Zdrowie udzieliło ponad 10 tys. zdalnych porad medycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 07:49
Bezpłatna pomoc telemedyczna uruchomiona w związku z koronawirusem przez PZU Zdrowie cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego dnia lekarze udzielają porad kilkuset osobom. Do dziś udzielili już ponad 10 tys. zdalnych porad medycznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od początku marca działa uruchomiona przez PZU Zdrowie bezpłatna pomoc telemedyczna dla wszystkich Polaków, którzy w związku z zagrożeniem epidemią niepokoją się o swoje zdrowie. Dotychczas ok. 30 proc. osób dzwoniło z objawami chorobowymi i grypopodobnymi.

– Takie przypadki konsultuje lekarz w formie zdalnej porady, dając pacjentowi odpowiednie zalecenia co do dalszego postępowania, także przepisując e-recepty. Pozostałe telefony, w głównej mierze, związane są z chęcią pozyskania rzetelnej informacji na temat obecnej sytuacji epidemicznej. Otrzymujemy pytania o typowe objawy wirusa, o zasady kwarantanny, rekomendacje dotyczące podróżowania – tłumaczy Julita Czyżewska, prezes PZU Zdrowie

Objawy choroby i profilaktyka

Lekarz przeprowadza wywiad medyczny i w przypadku wskazań określonych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, kieruje takiego pacjenta do właściwych ośrodków medycznych. Zalecenia lekarskie, w tym fakt skierowania do szpitala, objęte są tajemnicą lekarską.

Udzielane są również porady na temat profilaktyki zdrowia i zapobiegania zakażeniu, m.in. dotyczące środków ochronnych czy płynów dezynfekujących.

– Przede wszystkim dzwonią osoby, które nie są klientami PZU, co pokazuje jak ta inicjatywa była potrzebna. Klienci posiadający opiekę medyczną PZU mają dostęp do całodobowej infolinii medycznej i portalu pacjenta i od dawna z nich korzystają. Mogą w ten sposób zrealizować zdalne konsultacje lekarskie w ramach posiadanych pakietów medycznych, pozyskać e-receptę czy omówić wyniki badań – wyjaśnia Czyżewska.

Stu lekarzy udziela wsparcia

Należąca do grupy PZU, spółka PZU Zdrowie obsługuje pacjentów posiadających ubezpieczenia, abonamenty, medycynę pracy, chcących kupić wizytę indywidualnie, jak również pacjentów NFZ. Z produktów zdrowotnych PZU korzysta ponad 2,5 mln klientów, do sieci placówek własnych PZU Zdrowie należy 130 placówek medycznych.

W prace telemedycznej pomocy zaangażowano w sumie około stu lekarzy.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. PZU uruchamia darmowe telefoniczne konsultacje lekarskie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 07:00
Pod numerem telefonu 22 505 11 88 każdy może uzyskać poradę lekarską. Lekarz skonsultuje się z pacjentem telefonicznie lub przeprowadzi wideokonsultację. To reakcja na apel prezydenta Andrzeja Dudy o włączenie się do walki z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PZU zachęca do korzystania z aplikacji internetowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:30
Usługi PZU są dostępne – za pośrednictwem serwisu internetowego i aplikacji mobilnej mojePZU, formularza na stronie pzu.pl i infolinii. Ubezpieczyciel zwiększył też przepustowość serwisu mojePZU, aby mogło z niego korzystać jednocześnie więcej osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. PZU przeznaczy 6 mln zł na sprzęt medyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 03:01
Wsparcie od polskiego ubezpieczyciela otrzymają w pierwszej kolejności szpitale, które opiekują się zarażonymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z koronawirusem. 60 mln zł od spółek Skarbu Państwa na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:02
Spółki z udziałem Skarbu Państwa przekazały na walkę z koronawirusem już ponad 60 mln zł. Pieniądze trafiają do najbardziej potrzebujących szpitali na „pierwszej linii frontu”. Trwa dopinanie szczegółów przekazania tych środków pomiędzy fundacjami poszczególnych spółek, ministrem zdrowia i instytucjami.
rozwiń zwiń