Łatwiejsze oddłużenie, czyli nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Zobacz, co się zmieniło

2020-03-24, 13:20

Łatwiejsze oddłużenie, czyli nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Zobacz, co się zmieniło
Statystycznie najwięcej osób opóźniających płatności za rachunki i kredyty przypada na pełnoletnich mieszkańców Polski Zachodniej oraz województwa kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.Foto: Shutterstock, Pormezz

Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej ma być prostsze – przewiduje to obowiązująca od dziś nowelizacja stosownych przepisów.

Posłuchaj

Łatwiejsze oddłużenie, czyli nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Zobacz, co się zmieniło (Tomasz Matusiak/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
  • Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej mają przyspieszyć i ułatwić całą procedurę
  • Pojawi się np. możliwość warunkowego umorzenia długów, ma być dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej
  • Osoby na własnej działalności gospodarczej również skorzystają z nowych przepisów

- Zmiany, które przygotował resort sprawiedliwości będą korzystne zarówno dla osób zadłużonych, jak i dla wierzycieli - zapewnia Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Jak dodaje, teraz do ogłoszenia upadłości konsumenckiej wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest wypłacalny - nie trzeba już będzie czekać na decyzję sądu, a oświadczenie będzie umożliwiało rozpoczęcie postępowania.

Powiązany Artykuł

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Dane BIK. Kobiety są solidniejszymi dłużnikami niż mężczyźni

Zmiany korzystne dla konsumentów-dłużników

Od dziś dłużnik będzie mógł zawrzeć porozumienie z wierzycielem bez konieczności składania wniosku o upadłość. Pomóc w tym ma specjalny doradca, wyznaczony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To jednak nie koniec zmian. Jak wyjaśnia Marcin Warchoł, wprowadzany jest też nowy instrument dla sądu - warunkowe umorzenie długów na pięć lat, co ma dawać szanse dłużnikom na stanięcie na nogi. Wzrośnie też kwota wolna od zajęcia dla seniorów - z 500 do 1000 złotych. Wszyscy, którzy będą się starać o oddłużenie, mają mieć dostęp do darmowej pomocy prawnej.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą do tej pory były traktowane jako przedsiębiorstwa, a nie konsumenci. Nowa ustawa to zmienia - mówi mec. Michał Hajduk , autor bloga upadłośćkonsumencka.com.pl. Oznacza to, że jeśli drobny przedsiębiorca zgłosi teraz wniosek o ogłoszenie upadłości, to postępowanie będzie prowadzone w oparciu o te same zasady, co postępowanie przy upadłości konsumenckiej.

Krok w dobrym kierunku

- Traktowanie przedsiębiorcy jak konsumenta w postępowaniu upadłościowym jest jak najbardziej słuszne, szczególnie dziś, w czasie epidemii koronawirusa - podkreśla Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego zdaniem, nowelizacja jest krokiem w dobrym kierunku. Jak dodaje, zmiany są korzystne zwłaszcza dla początkujących, jednoosobowych przedsiębiorców, bo dzięki upadłości konsumenckiej i procedurze oddłużenia mogą oni oddalić od siebie widmo odpowiadania majątkiem osobistym za długi.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2019 r. odbyły się 154 postępowania upadłościowe dotyczące indywidualnej działalności gospodarczej. To ponad jedna czwarta wszystkich postępowań upadłościowych.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

Wróć do strony głównej