X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Łatwiejsze oddłużenie, czyli nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Zobacz, co się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 13:20
Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej ma być prostsze – przewiduje to obowiązująca od dziś nowelizacja stosownych przepisów.
Audio
  • Łatwiejsze oddłużenie, czyli nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Zobacz, co się zmieniło (Tomasz Matusiak/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock, Pormezz
  • Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej mają przyspieszyć i ułatwić całą procedurę
  • Pojawi się np. możliwość warunkowego umorzenia długów, ma być dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej
  • Osoby na własnej działalności gospodarczej również skorzystają z nowych przepisów

- Zmiany, które przygotował resort sprawiedliwości będą korzystne zarówno dla osób zadłużonych, jak i dla wierzycieli - zapewnia Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Jak dodaje, teraz do ogłoszenia upadłości konsumenckiej wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest wypłacalny - nie trzeba już będzie czekać na decyzję sądu, a oświadczenie będzie umożliwiało rozpoczęcie postępowania.

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Dane BIK. Kobiety są solidniejszymi dłużnikami niż mężczyźni

Zmiany korzystne dla konsumentów-dłużników

Od dziś dłużnik będzie mógł zawrzeć porozumienie z wierzycielem bez konieczności składania wniosku o upadłość. Pomóc w tym ma specjalny doradca, wyznaczony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To jednak nie koniec zmian. Jak wyjaśnia Marcin Warchoł, wprowadzany jest też nowy instrument dla sądu - warunkowe umorzenie długów na pięć lat, co ma dawać szanse dłużnikom na stanięcie na nogi. Wzrośnie też kwota wolna od zajęcia dla seniorów - z 500 do 1000 złotych. Wszyscy, którzy będą się starać o oddłużenie, mają mieć dostęp do darmowej pomocy prawnej.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą do tej pory były traktowane jako przedsiębiorstwa, a nie konsumenci. Nowa ustawa to zmienia - mówi mec. Michał Hajduk , autor bloga upadłośćkonsumencka.com.pl. Oznacza to, że jeśli drobny przedsiębiorca zgłosi teraz wniosek o ogłoszenie upadłości, to postępowanie będzie prowadzone w oparciu o te same zasady, co postępowanie przy upadłości konsumenckiej.

Krok w dobrym kierunku

- Traktowanie przedsiębiorcy jak konsumenta w postępowaniu upadłościowym jest jak najbardziej słuszne, szczególnie dziś, w czasie epidemii koronawirusa - podkreśla Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego zdaniem, nowelizacja jest krokiem w dobrym kierunku. Jak dodaje, zmiany są korzystne zwłaszcza dla początkujących, jednoosobowych przedsiębiorców, bo dzięki upadłości konsumenckiej i procedurze oddłużenia mogą oni oddalić od siebie widmo odpowiadania majątkiem osobistym za długi.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2019 r. odbyły się 154 postępowania upadłościowe dotyczące indywidualnej działalności gospodarczej. To ponad jedna czwarta wszystkich postępowań upadłościowych.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Polsce przybywa dłużników. Zaległości sięgają prawie 80 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 07:37
Długi Polaków wzrosły w III kwartale do 78,7 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się o blisko 31 tys. osób - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy Biura Informacji Kredytowej. Rekordzista, mężczyzna z Lubelskiego, ma do oddania blisko 72 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie zadłużenie Polaków. Upadłość wyjściem z problemów?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:00
Zadłużenie Polaków – jak wynika z danych za 2019 roku – wyniosło w sumie aż 76,6 mld zł. Tak potężne długi prowadzą do zwiększenia się liczby osób zgłaszających upadłość konsumencką – rok temu było ich aż 7,1 tys., co oznacza to wzrost o 20,91 proc. w stosunku do 2018 r.
rozwiń zwiń