X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

700 mln zł na pożyczki w ramach pakietu antykryzysowego Agencji Rozwoju Przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:00
Na pożyczki dla firm w ramach pakietu antykryzysowego Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 700 mln zł ze środków własnych. Pożyczki będą oferowane małym i średnim firmom w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Mają pomóc przedsiębiorcom przetrwać tąpnięcie gospodarcze spowodowane pandemią koronowirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jedną z form wsparcia mają być pożyczki na pokrycie deficytu w kapitale obrotowym. Przeznaczone są one dla firm z sektora MŚP, których obroty przekraczają 4 mln zł i które w ubiegłym roku notowały zyski. Ich wysokość - jak wskazał wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński – może wynieść od 80 tys. zł do 5 mln zł. Zaznaczył przy tym, że przedsiębiorca nie będzie musiał spłacać pożyczki przez 15 miesięcy i dopiero po tym czasie będzie musiał ją zwrócić.


Firma przedsiębiorstwo zakład praca 1200.jpg
Jarosław Gowin: chcemy likwidację składki na ZUS na trzy miesiące

– Liczymy na to, że przez 15 miesięcy sytuacja na rynku na tyle się ustabilizuje, że przedsiębiorca odbuduje swoje zdolności i swobodnie będzie mógł tę pożyczkę zwrócić – powiedział.

Zaznaczył, że na spłatę wsparcia przedsiębiorca będzie miał prawie 5 lat.

 

 Pożyczka obrotowa

Pożyczka będzie oprocentowana zgodnie z obowiązującą stawną WIBOR plus prowizja przygotowawcza w wysokości 0,2 proc. Oprocentowanie będzie zależało też od okresu finansowania i zabezpieczeń przedstawionych przez firmę. ARP nie pobiera opłat za rozpatrzenie wniosku ani za przedterminową spłatę.


bank pekao1200.jpg
Pekao i BGK podwyższają gwarancje de minimis dla małych firm. Sprawdź o ile

Wśród dokumentów, które przedsiębiorca będzie musiał złożyć wraz z wnioskiem o wsparcie są: sprawozdania finansowe za lata 2018-2019, informacja o zobowiązaniach finansowych, informacja o liczbie osób zatrudnionych w firmie i ewentualnie o planowanych zmianach w tym zakresie. Poza tym przedsiębiorca będzie musiał przedstawić plan wpływów i wydatków na najbliższe 12 miesięcy zakładając ewentualne ograniczenia działalności spowodowanej koronawirusem.

 

 Pożyczka na wypłaty

Kolejnym instrumentem wsparcia, który uruchomi ARP, mają być pożyczki na zabezpieczenie wypłat dla pracowników firm, które notują straty w wyniku pandemii. Instrument ten jest obecnie dopracowywany wspólnie z bankami.

– Chcielibyśmy nawiązać współpracę z BGK, PKO BP i Bankiem Pekao SA, które byłyby operatorami tego instrumentu – powiedział Kolczyński.


firma kłopoty1200.jpg
Wsparcie rządu dla pracowników bez etatu

Wyjaśnił, że zgodnie z założeniami, choć pożyczkę taką zaciąga przedsiębiorca, to pieniądze trafiałyby bezpośrednio na konta pracowników.

Pożyczka na zabezpieczenie wynagrodzeń jest przeznaczona dla firm z sektora MŚP, a przy rozpatrywaniu wniosków nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, co oznacza, że będą mogły z niej korzystać nawet małe firmy. Okres finansowania ma wynieść do 2 lat, natomiast karencja na spłatę to 12 miesięcy.

 

 

 Warunkiem stabilna sytuacja finansowa

Pożyczka ma być przyznawana w oparciu o weryfikację luki płynnościowej na podstawie wyciągu z rachunku i analizy krótkiej płynności przeprowadzonej przez agenta operacyjnego z PKO, Pekao, BGK. Zgodnie z przygotowywanym projektem, na oprocentowanie takiej pożyczki będzie składał się WIBOR plus marża zgodna z parametryzatorem pożyczkowym.

Podobnie jak w przypadku pożyczki obrotowej – warunkiem przyznania wsparcia na wypłaty dla pracowników ma być przedstawienie dokumentów, które dowiodą, że firma przed pandemią wykazywała stabilną sytuację finansową.

 

Środki własne i kapitał zewnętrzny

Wiceprezes ARP pytany o przewidywaną liczbę pożyczek udzielonych w ramach pakietu antykryzysowego, powiedział, że „trudno mu jest w tej chwili przewidzieć rozmiar tej akcji”, ale – jak zaznaczył – „chcemy wszystkie wolne środki, którymi ARP dysponuje, przekierować na program pomocowy”.

– W sumie na akcję pożyczkową, czyli zarówno na wsparcie kapitałowe, jak i dopłaty do wynagrodzeń w ramach pakietu antykryzysowego, ARP przeznaczy ok. 700 mln zł ze środków własnych i pozyskanego kapitału zewnętrznego – powiedział Kolczyński.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Zobacz więcej na temat: Koronawirus w Polsce firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie rządu dla pracowników bez etatu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 10:30
Rząd ogłosił program tarczy antykryzysowej mający złagodzić skutki pandemii koronawirusa w Polsce. Wśród proponowanych rozwiązań jest także pomoc dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
rozwiń zwiń