X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Warszawa: bonifikata od opłat przekształceniowych z przedłużonym terminem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 07:37
Stołeczni radni przyjęli uchwałę pozwalającą na udzielenie bonifikaty od opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 r. Celem uchwały jest zapobieżenie pogorszeniu sytuacji osób, które nie zgłosiły zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie – podano w uzasadnieniu uchwały.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Voyager747, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikaty od rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 r. było 49 radnych. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wnioskodawcą przyjętej przez radę miasta uchwały był prezydent Warszawy.

– Aby skorzystać z pełnej bonifikaty, ustawa zobowiązuje dotychczasowych użytkowników wieczystych, aby zgłosili się z wnioskiem o jednorazową zapłatę – i tym samy skorzystania z pełnej bonifikaty – w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania zaświadczenia o przekształceniu – przypomina wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

Większość nie dopełniła terminu

Jednak, jak wyjaśnia Soszyński, mimo rozbudowanej akcji informacyjnej i najróżniejszych prób dotarcia z tym przekazem, a przede wszystkim z informacją, która jest na samym zaświadczeniu umieszczana – zdecydowana większość użytkowników wieczystych nie dopełnia tego terminu. Dlatego w formie uchwały miasto chce zagwarantować im skorzystanie z pełnej wysokości bonifikaty.

W uzasadnieniu przypomniano, że w październiku 2018 r. Rada Warszawy wprowadziła możliwość uzyskania przez właścicieli budynków, lokali mieszkalnych lub spółdzielnie mieszkaniowe bonifikat od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w wysokości 98 proc. lub 99 proc.

Utrata możliwości skorzystania z bonifikaty

Wskazano także, że pomimo kampanii informacyjnej Urzędu m.st. Warszawy, część osób, którym przysługuje wysoka bonifikata, nie zgłosiła zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie pozwalającym na jej naliczenie w wysokości uwzględniającej wszystkie należne opłaty. Tym samym osoby te utraciły możliwość skorzystania z bonifikaty od opłaty jednorazowej w pełnej wysokości i mają obowiązek wniesienia rocznych opłat przekształceniowych, których ustawowy termin upłynął 29 lutego 2020 r. lub upłynie 31 marca 2020 r.

Ponadto, z uwagi na trwający proces wydawania zaświadczeń potwierdzających przekształcenie, część z nich została lub zostanie doręczona po ustawowych terminach wniesienia rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 rok.

Skutek analogiczny do wydłużenia terminu

Z tego względu – jak podkreślono w uzasadnieniu – celem uchwały jest zapobieżenie pogorszeniu sytuacji osób, które nie zgłosiły zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie oraz tych osób, które otrzymają zaświadczenie po terminach wniesienia opłaty przekształceniowej za 2019 i 2020 rok.

– Przyjęta uchwała pozwala na udzielenie bonifikaty od opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 rok, tj. opłat, których ustawowy termin wniesienia upływa 29 lutego 2020 r. i 31 marca 2020 r. Wyrażenie zgody na udzielenie bonifikaty od dwóch pierwszych opłat będzie miało de facto skutek analogiczny do wydłużenia terminu na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej, pozwalającego na zachowanie prawa do bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości równej wszystkim należnym opłatom – podkreślono w uzasadnieniu.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Czytaj także

Za użytkowanie wieczyste w tym roku zapłaci już mało kto. Przekształcenie postępuje

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:14
W 2020 r. już tylko nieliczni właściciele mieszkań powinni wnieść roczną opłatę za likwidowany tytuł prawny do nieruchomości - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita. I jak dodaje, zostają "trudne przypadki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Nie dostałeś zaświadczenia?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 12:59
Od 1 stycznia dla 2,5 mln Polaków, właścicieli domów i mieszkań, będących użytkownikami wieczystymi gruntu, przestało istnieć użytkowanie wieczyste. Jednak, aby zostało to potwierdzone w księdze wieczystej, trzeba dokonać opłaty za przekształcenie. Wiele osób tego nie zrobiło, ponieważ nie otrzymało nadal zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie i nie wie, ile wynosi opłata. Czy właściciele mieszkań i domów powinni w związku z tym płacić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste? 
rozwiń zwiń