X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: państwo w dobie kryzysu musi aktywnie wspierać firmy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 15:02
Obecne rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników przygotowuje rząd. W poprzednim kryzysie, w latach 2009 i 2013 tzw. ustawę antykryzysową opracowali sami związkowcy i pracodawcy. Rząd dopiero potem je przyjął a pieniądze pochodziły w ogromnej większości ze środków europejskich oraz z Funduszu Pracy. W opinii gościa audycji Rządy Pieniądza dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego całkiem słusznie teraz to właśnie rząd bierze na siebie to zobowiązanie, przeznaczając na pomoc gospodarce środki z budżetu państwa.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/minicase

- Problem gospodarek nowożytnych i koronawirusa jest wspólny – rozwijają się dzięki ruchowi. Aby powstrzymać koronawirusa musimy się po prostu zatrzymać: przedsiębiorcy, pracownicy i państwo. A koszty epidemii dla gospodarki są na dzisiaj niewyobrażalne – mówił Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Podawał przykład gminy, która nie daje określonych decyzji czy wydaje takie, których celem jest jedynie walka z epidemią, co rodzi skutki dla miejscowych przedsiębiorców.

- Zapłaci za to wszystko budżet państwa. Luzowanie polityki monetarnej, skorzystanie ze zbilansowanego budżetu, który według wypowiedzi polityków nie będzie już zbilansowany, to że rząd zrobi wszystko, żeby pozyskać jak najwięcej pieniędzy, które wprowadzi na rynek na koniec roku skończy się jeszcze większą inflacją – prognozował Marcin Roszkowski.

Jak mówiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, na gospodarkę będzie bezpośrednio wpływać skala zachorowalności.

- Jeżeli ludzie będą chorować na znacznie większą skalę niż w tej chwili, to będziemy mieć znacznie o pracowników na kwarantannach, będzie chorować więc wiele firm będzie miało kłopot z utrzymaniem produkcji. Trzeba zatem rozstrzygnąć problem płacenia pracownikom – mówiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zdaniem ekspertki zdalna praca, na którą przechodzi coraz więcej osób nie jest tak efektywna jak praca w firmie.

 - Wszyscy równomiernie są dotknięci zagrożeniem i zadaniem państwa, żeby wzięło na siebie znaczną część wynagrodzeń pracowników – stwierdził Marcin Roszkowski.

Zdaniem gościa audycji pieniądze, które firmy zgromadziły na swoich kontach, a są one szacowane na ok. 260 mld zł, nie mogą być wprost przeznaczone na załagodzenie obecnych problemów, choćby z wynagrodzeniami.

- To nie są pieniądze, które można rozsmarować po rynku. Są to czyjeś pieniądze – mówił Marcin Roszkowski. Zaznaczył przy tym, że są branże działające na bardzo niskich marżach, funkcjonują z miesiąca na miesiąc i tam nie ma oszczędności w ogóle.

Odnosząc się do trudnej sytuacji osób, które utrzymują się z dochodów z pracy, mają określone stałe zobowiązania, a ich pensje miałyby zostać obniżone, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przyznała, że obciążenia sytuacją kryzysową nie są dla wszystkich równe.

- W pierwszej kolejności przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia zobowiązań formalno-prawnych, więc państwo powinno jednoznacznie powiedzieć, że odkłada je w czasie – stwierdziła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biznes wspiera służbę zdrowia. Miliony dla szpitali zakaźnych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 08:13
Spółka PZU sfinansuje zakup sprzętu dla szpitali do walki z koronawirusem, przeznaczając na ten cel 6 mln zł. Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion złotych dla szczecińskiej służby zdrowia. Jastrzębska Spółka Węglowa przekaże 2 mln zł na konta szpitali zakaźnych. Spółka Maspex zaś przekaże im ponad milion swoich produktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 09:09
Będzie pomoc dla firm, które ponoszą straty z powodu koronawirusa. Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował dla nich specjalne rozwiązania umożliwiające między innymi łatwiejszy dostęp do kredytów w bankach, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:00
- Ten program ma dać nadzieję Polakom, że wkrótce będzie lepiej - tak o rządowym pakiecie pomocowym, nazwanym "tarczą antykryzysową", mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent i szef rządu przedstawili główne założenia pakietu, który ma złagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń