X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:00
- Ten program ma dać nadzieję Polakom, że wkrótce będzie lepiej - tak o rządowym pakiecie pomocowym, nazwanym "tarczą antykryzysową", mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent i szef rządu przedstawili główne założenia pakietu, który ma złagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/piotr_szewczyk
 • Prezydent i premier po posiedzeniu Rady Gabinetowej zaprezentowali założenia "tarczy antykryzysowej" - pakietu rozwiązań, które mają złagodzić wpływ epidemii  na gospodarkę
 • Władze proponują m.in. opóźnienie spłat niektórych zobowiązań, mikropożyczki dla firm, pomoc państwa przy wypłacie wynagrodzeń w przypadku zastoju w firmie (tzw. postojowe)
 • Wartość pakietu to 212 mld zł
 • Prezydent: ustawy w tej sprawie mają być gotowe w tym tygodniu

Rada Gabinetowa była poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą: "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2".

Premier powiedział na konferencji prasowej, że "tarcza antykryzysowa" jest oparta na pięciu głównych filarach.

- Dzisiaj potrzebujemy nadziei na lepsze jutro, że potrafimy przez odpowiednie mechanizmy, działania prawne, inwestycyjne, gospodarcze doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków koronawirusa - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda mówił natomiast, że na Radzie Gabinetowej akcentował konieczność jak najszybszego przełożenia tych pomysłów na konkretne ustawy.


premier twitter663 .jpg
212 mld zł na "tarczę antykryzysową". Oto prezydencki projekt wsparcia dla przedsiębiorców

- Na zakończenie Rady Gabinetowej powiedziałem, że musimy mieć ten program gotowy, i przelany na teksty ustaw, już w tym tygodniu. Taka jest potrzeba chwili, musimy działać sprawnie. Trzeba budować w jak największym stopniu ten obszar bezpieczeństwa i zabezpieczenia dla Polaków, dla polskiej gospodarki - zaznaczył Andrzej Duda.


"Tarcza antykryzysowa" - czym jest?

Jeśli chodzi o regulacje stricte gospodarcze, władze proponują:

 • możliwość odsunięcia płatności ZUS i rozłożenia ich na raty,
 • gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych, mikropożyczki do 5 tys. zł. (dla firm do 9 pracowników) i regulacje wspomagające płynność firm,
 • prolongatę rat kredytowych czy obciążeń finansowych (wakacje kredytowe w bankach),
 • przesunięcie płatności za media,
 • pokrycie przez państwo 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wys. średniego wynagrodzenia (dla firm spełniających kryteria związane ze spadkiem obrotu),
 • wypłatę przez państwo środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia dla osób prowadzących własną działalność,
 • w przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło - wprowadzenie bufora, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń z powodu kryzysu,
 • utworzenie funduszu o budżecie co najmniej 30 mld zł, z którego środki trafią na inwestycje publiczne,
 • wprowadzenie pakietu płynnościowego dla sektora kapitałowego,
 • zwiększenie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm do 80 proc. wartości kredytu,
 • przedłużenie zasiłku opiekuńczego, jeśli szkoły będą zamknięte dłużej niż dwa tygodnie,
 • przekazanie 7,5 mld zł na szpitale zakaźne, zakup sprzętu medycznego, informatyzację służby zdrowia, rozwój infolinii dla pacjenta,
 • przesunięcie niektórych terminów administracyjnych i sądowych (dotyczy np. Jednolitego Pliku Kontrolnego czy kolejnego etapu wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych),
 • przesunięcie terminu deklaracji PIT do końca czerwca,
 • automatyczne wydłużenie wiz i pozwoleń na pracę dla pracowników z Ukrainy,
 • zwrot CIT-u przedsiębiorcom - przy korekcie podatku z 2019 roku o wysokość strat w 2020 roku,
 • odroczenie rat leasingowych w Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wartość całego pakietu oszacowano na 212 miliardów złotych (ok. 10% polskiego PKB).

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy wysoko oceniają działania prezydenta i rządu ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:43
Wśród kandydatów na prezydenta 40,9 proc. respondentów oceniło, że najlepiej w roli prezydenta w obliczu epidemii sprawdziłby się Andrzej Duda, z kolei 57 proc. Polaków ocenia dobrze działania rządu ws. koronawirusa - wynika z sondażu IBSP dla programu WP #Newsroom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK udzieli więcej gwarancji kredytowych firmom. Jest decyzja ministra

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:49
Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, które umożliwia BGK objęcie gwarancjami de minimis do 80 proc. kredytów dla mikrofirm oraz MŚP i obniża do zera prowizję od gwarancji. Decyzja ma związek z możliwymi problemami firm przy rozszerzającej się epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odroczenie spłaty kredytów. ZBP zapewnia: wnioski będą rozpatrywane szybko

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 14:09
Banki szybko będą rozpatrywać wnioski o odroczenie - na trzy miesiące - spłaty rat kredytów - deklaruje w komunikacie Związek Banków Polskich. Kredytodawca będzie musiał uzasadnić, że odroczenie jest konieczne ze względu na sytuację finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba bezwzględnie wesprzeć firmy i pracowników". Ekonomista o skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 14:52
- W środowisku eksperckim istnieje konsensus, w ciągu najbliższych tygodni należy zagwarantować płynność finansową nie tylko firmom, ale poszczególnym obywatelom, zwłaszcza tym, którzy nie mają stałego źródła przychodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, dyrektor programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń