X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 09:09
Będzie pomoc dla firm, które ponoszą straty z powodu koronawirusa. Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował dla nich specjalne rozwiązania umożliwiające między innymi łatwiejszy dostęp do kredytów w bankach, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych.  
Audio
  • BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

- Propozycje są dwie - pierwsza to podwyższenie kwoty gwarancji de minimis - mówi Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK. Jak dodaje, pomoc ma wzrosnąć z 60 do 80 procent kwoty kredytu, BGK zrezygnuje też z prowizji przy udzielaniu gwarancji. Dodatkowo, okres gwarancji dla kredytu obrotowego zostanie wydłużony z 27 do 39 miesięcy.

Z tych gwarancji będą mogły skorzystać wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, jeśli spełniają dotychczasowe kryteria programu gwarancji de minimis. Druga propozycja BGK to system dopłat do oprocentowania kredytów.

- Rozważamy różne scenariusze. Najważniejsze jest dla nas to, jak BGK może wesprzeć firmy i sektor bankowy. Rozwiązania są w trakcie przygotowywania - mówi Anna Czyż.

Nadzwyczajna sytuacja, nadzwyczajne kroki

Wstrzymanie produkcji w firmach - to zdaniem Sławomira Dudka, głównego ekonomisty Pracodawców RP - największy problem związany z epidemią koronawirusa. Może powodować zatory płatnicze, a nawet bankructwa przedsiębiorców.

- Należy dostarczyć firmom preferencyjne kredyty i pożyczki. Tu wielka rola BGK i innych agencji, które mogą udzielać takich pożyczek. Bardzo ważne jest, by można było je otrzymać w łatwy sposób, bez nadmiernej biurokracji - wskazuje ekspert.

Istotnej pomocy przedsiębiorcom może udzielić rząd - wskazuje ekonomista. Chodzi głównie o ulgi w należnościach, w tym w płatnościach podatków i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- W sytuacji ostatecznej można nawet rozważyć umorzenie składek, ale to już muszą być indywidualne przypadki - dodaje Sławomir Dudek.

Ministerstwo Finansów szacuje, że BGK wystawi w 2020 r. gwarancje de minimis na kwotę 9,5 mld zł.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

8,4 mld zł gwarancji dla małych i średnich firm

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 09:00
Już 160 tys. firm skorzystało z gwarancji Banku Gospodarstwa Kredytowego, pozyskując 120 mld zł kredytów. BGK podpisał właśnie umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym zwiększającą gwarancję dla małych i średnich firm do 8,4 mld zł.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK udzieli więcej gwarancji kredytowych firmom. Jest decyzja ministra

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:49
Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, które umożliwia BGK objęcie gwarancjami de minimis do 80 proc. kredytów dla mikrofirm oraz MŚP i obniża do zera prowizję od gwarancji. Decyzja ma związek z możliwymi problemami firm przy rozszerzającej się epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba bezwzględnie wesprzeć firmy i pracowników". Ekonomista o skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 14:52
- W środowisku eksperckim istnieje konsensus, w ciągu najbliższych tygodni należy zagwarantować płynność finansową nie tylko firmom, ale poszczególnym obywatelom, zwłaszcza tym, którzy nie mają stałego źródła przychodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, dyrektor programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus odwołuje wydarzenia. Kto ma szansę na odszkodowania?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 08:26
Organizatorzy wydarzeń, którzy wcześniej kupili odpowiednią polisę, mogą liczyć na odszkodowania. Teraz o zabezpieczenie będzie trudno - pisze środowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń