X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Biznes wspiera służbę zdrowia. Miliony dla szpitali zakaźnych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 08:13
Spółka PZU sfinansuje zakup sprzętu dla szpitali do walki z koronawirusem, przeznaczając na ten cel 6 mln zł. Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion złotych dla szczecińskiej służby zdrowia. Jastrzębska Spółka Węglowa przekaże 2 mln zł na konta szpitali zakaźnych. Spółka Maspex zaś przekaże im ponad milion swoich produktów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sfam_photo

Ufundowany przez PZU sprzęt trafi w pierwszej kolejności do szpitali, które opiekują się zarażonymi koronawirusem.

– Lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom szpitali, którzy z poświęceniem walczą o zdrowie chorych, należy się jak najlepszy sprzęt, by mogli nieść skuteczną pomoc. Chcemy ich wspierać w ratowaniu pacjentów – powiedziała p.o. prezesa PZU Beata Kozłowska-Chyła.

Do Policji i Straży Granicznej, dzięki pomocy ubezpieczyciela, trafią natomiast kombinezony, maseczki, rękawiczki i środki dezynfekcyjne.

Szczecińskie szpitale proszą o wsparcie

Pieniądze przekazane przez Port Szczecin-Świnoujście przeznaczone na walkę z epidemią koronawirusa trafią najprawdopodobniej do dwóch szczecińskich szpitali na zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania placówek.

W związku z sytuacją epidemiologiczną trzy szpitale w Szczecinie wystosowały prośby o wsparcie finansowe. O datki zaapelował szpital wojewódzki, obecnie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, gdzie hospitalizowani są pacjenci ze zdiagnozowanym koronawirusem.

– Szpital pracuje obecnie w szczególnych warunkach i to, co w normalnych warunkach byłoby zapasem na wiele, wiele tygodni czy miesięcy, może okazać się niewystarczające – podkreśla rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie Bogna Bartkiewicz. W apelu dyrekcji podkreślono, że potrzebne są zarówno środki ochrony, zestawy do prowadzenia pacjentów w intensywnej terapii, jak i – z uwagi na wprowadzony w szpitalu zakaz odwiedzin – drobne zestawy produktów dla pacjentów.

Wsparcia potrzebują także dwa szpitale kliniczne Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Z podobną prośbą o darowizny zwróciła się do instytucji oferujących pomoc dyrekcja szczecińskiego szpitala klinicznego nr 1.

Formalne decyzje związane z przekazaniem pieniędzy na rzecz szczecińskich szpitali mają być podjęte w środę  – poinformowała rzeczniczka Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Monika Woźniak-Lewandowska.

Pomoc dla śląskich placówek

Z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła decyzję o przekazaniu 2 mln zł na konta szpitali zakaźnych, walczących z epidemią. Pomoc trafi do placówek medycznych za pośrednictwem Fundacji JSW. Prezes spółki Włodzimierz Hereźniak poinformował, że zarząd zwrócił się z odpowiednim wnioskiem do rady fundacji. Jak wyjaśnił, chodzi o pomoc dla szpitali zakaźnych, generalnie w województwie śląskim.

– Przekazanie pieniędzy to sprawa kilku dni. Być może nawet w tym tygodniu trafią fizycznie na konta szpitali – zaznaczył Hereźniak.

Prezes JSE dodał, że w najbliższym czasie „będą pewnie możliwości przekazania znacznych kwot służbie zdrowia, która jest zaangażowana w walkę z koronawirusem”.

Produkty spożywcze dla pacjentów i personelu medycznego

Ogromnego wsparcia w trudnej sytuacji udzieliła także firma Maspex Wadowice, spółka z branży spożywczej. Przekaże ona ponad milion swoich produktów wszystkim specjalnym szpitalom zakaźnym jednoimiennym w Polsce. Rzecznik Maspeksu, Dorota Liszka, podkreśliła, że produkty trafią do pacjentów oraz lekarzy, pielęgniarek i personelu, którzy dziś stoją na pierwszej linii w walce z koronawirusem.

– Pierwsze dostawy do szpitali będą realizowane już w tym tygodniu. Kolejne wedle potrzeb i zapotrzebowania szpitali – poinformowała.

Maspex wesprze szpitale we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Łańcucie, Łomży, Gdańsku, Kościerzynie, Wejherowie, Tychach, Raciborzu, Starachowicach, Ostródzie, Elblągu, Poznaniu i Szczecinie. Pomoc trafi także do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który został dostosowany do potrzeb kobiet w ciąży z podejrzeniem choroby COVID-19. Wsparcie produktowe otrzyma również Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Łącznie do szpitali przekazanych zostanie ponad milion soków i musów owocowych, niegazowanej wody źródlanej, dań gotowych i dżemów, zup, makaronów i płatków oraz suplementów diety.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rodziny: umożliwimy wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 19:51
- Przygotowujemy rozporządzenie, które umożliwi uzyskanie zwolnienia lekarskiego poprzez telefoniczną konsultację z lekarzem - zapowiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Rozporządzenie ma być wydane po podpisaniu przez prezydenta ustawy ws. szczegółowych rozwiązań związanych z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wiemy, w których województwach sytuacja będzie najtrudniejsza". Lekarz o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 15:30
- Prawdziwy test naszego systemu ochrony zdrowia pojawi się wtedy, gdy liczba zarażonych przekroczy 1000 osób. Na razie dajemy sobie radę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sobie radzić w czasie kwarantanny? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:47
Przerwy w śledzeniu informacji o pandemii, podejmowanie przyjemnych aktywności, próby zachowania codziennej rutyny – to niektóre ze sposobów radzenia sobie ze stresem z powodu COVID-19, które podają eksperci z amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie.
rozwiń zwiń