X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Bardzo trudny tydzień na giełdach. Koronawirus wpływa na nastroje inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 12:35
Trwa krach na globalnych rynkach. Obawy o wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę obciążają nastroje inwestycyjne – ocenia Biuro Maklerskie Alior Banku. Zdaniem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska rynkową panikę widać także na rynku walutowym, gdzie umacnia się dolar.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Główne indeksy amerykańskie zniżkują o blisko 10 proc., a zachodnioeuropejskie indeksy notują nawet wyższe zmiany.

– Notowania zachodnioeuropejskich indeksów notują nowe kilkuletnie minima, w USA szeroki S&P500 jest na nowym ponad rocznym dołku. W tej sytuacji nawet ultrałagodne podejście banków centralnych może okazać się zbyt słabe dla odwrócenia sytuacji – mówi analityk DM Alior Banku Marcin Brendota.

Tempo zniżki największe w historii

Ekspert dodaje, że na rynku polskim trudno o lepsze nastawienie niż na rynkach amerykańskich i zachodnioeuropejskich. Spadek w ciągu jednej sesji o ponad 10 proc. dla indeksu bazowego i FW20 jednoznacznie opisuje nastroje inwestycyjne. Zniżkują wszystkie spółki WIG20, wiele o ponad 10 proc., a niektóre nawet o ok. 20 proc. WIG20 od kluczowego dołka z 2009 r. dzieli już tylko 50 pkt., a tempo zniżki w ciągu jednego tygodnia nie miało wcześniej miejsca w historii indeksu.

– Uwagę zwraca fakt, że spadają ceny złota oraz nie rosną już jak we wcześniejszym tempie ceny obligacji. W godzinach porannych dla futures na DAX i S&P500 ma miejsce niewielkie odreagowanie – dodaje Brendota.

Rynkowa panika również na rynku walut

Z kolei analityk DM BOŚ Konrad Ryczko zauważył, że poranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara oraz słabości złotówki. Amerykańska waluta umacnia się wobec złotego do 3,9120 zł; euro umacniało się wobec polskiego złotego do 4,2836 zł, frank szwajcarski do 4,1418 zł, a notowania złotego wobec funta to 4,9087 zł. Dodał, że rentowności polskiego długu wynoszą 1,813 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

– Rynkowa panika w końcu odznaczyła się również na rynku walutowym. Co ciekawe wczoraj FED (ang. Federal Reserve System - System Rezerwy Federalnej) zainicjował największą w historii operację repo o wartości 500 mld dolarów w ciągu 3 miesięcy – mówi analityk.

Jego zdaniem mocniejszy dolar tradycyjnie rzutuje na waluty rynków wschodzących, w tym na koszyk walut rynków Europy Środkowo Wschodniej – wczoraj para USD/PLN podbiła z okolic 3,83 PLN do 3,95 PLN.

Oczekiwanie na ruch NBP

Ryczko uważa, że lokalnie narastają oczekiwania na ruch ze strony Narodowego Banku Polskiego. Większość banków centralnych sygnalizuje gotowość lub prezentuje programy wsparcia gospodarki monetarnie, podczas gdy rządy pracują nad rozwiązaniami fiskalnymi. Docelowo możemy najpewniej spodziewać się obniżki stóp oraz zainicjowania swoistego LTRO (ang. Long Term Refinancing Operation – operacja długoterminowego refinansowania prowadzona przez Europejski Bank Centralny) w celu wsparcia przedsiębiorstw.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawska giełda odrabia straty. Zwyżki notowań w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 11:46
Po wczorajszych spadkach WIG zyskał dzisiaj rano 1,63 proc., natomiast WIG20 – ponad 2 proc. Wszystkie najważniejsze indeksy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych poszły w górę. Również notowania w Europie rosną po największych spadkach w historii podczas czwartkowej sesji.
rozwiń zwiń