X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polityczny bój o wiek emerytalny. Platforma przyznaje się do błędu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 06:00
Kiedy rząd Donalda Tuska – wbrew opinii społecznej i związkowcom – podniósł w maju 2012 r. wiek emerytalny z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do 67 lat dla wszystkich, Prawo i Sprawiedliwość uczyniło z anulowania tej decyzji jedną z głównych obietnic wyborczych. Zmianę tę – przy poparciu Prezydenta RP – rząd Beaty Szydło wprowadził jako jedną z pierwszych.
Piotr Duda, Andrzej Duda i Elżbieta Rafalska po podpisaniu ustawy, przywracającej poprzedni wiek emerytalny
Piotr Duda, Andrzej Duda i Elżbieta Rafalska po podpisaniu ustawy, przywracającej poprzedni wiek emerytalnyFoto: PAP ARCHIWUM/Jacek Turczyk
  • Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego było jednym z głównych postulatów PiS i Andrzeja Dudy
  • Ustawę w tej sprawie prezydent podpisał w grudniu 2016 roku
  • Lider PO przyznał, że podwyższenie wieku emerytalnego było błędem

Kiedy rząd Donalda Tuska zaproponował podniesienie wieku emerytalnego, za ustawą zagłosowało wówczas 268 posłów. Na mocy tamtej ustawy granica wieku umożliwiająca przejście na emeryturę miała osiągnąć założone w przepisach 67 lat w 2020 r. dla mężczyzn i w 2040 r. dla kobiet.


Andrzej Duda 1200.jpg
"Trzynastka" cieszy emerytów. Dodatkowe wsparcie dzięki podpisowi Andrzeja Dudy

Sztandarowy postulat PiS

Zapowiedź cofnięcia tej reformy było jednym z głównych przekazów kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w 2015 r. Obietnicę zrealizowała, przyjmując w 2016 r. nową ustawę emerytalną – na jej mocy 1 października 2017 r. każdy mężczyzna po 65. roku życia i kobieta po 60. roku życia mogli przejść na emeryturę.

Wówczas także ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna na ten temat „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Opozycja straszyła bowiem, że decyzja rządu niesie za sobą negatywne konsekwencje dla budżetu państwa i głodowe świadczenia dla emerytów.

– Celem kampanii jest uspokojenie Polaków – wyjaśniała wówczas Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Data 1 października nie jest przymusem. Jeśli ktoś będzie chciał pracować, mimo wypracowanego wieku emerytalnego, może to robić. Ten wybór musi być w pełni świadomy. Mówimy: sprawdź, zanim zdecydujesz. Dowiedz się, jakie będziesz miał świadczenie emerytalne, a jakie byłyby one, gdybyś pracował dłużej.

Prezydent: spełniliśmy zobowiązanie

19 grudnia 2016 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

– Tę sprawę traktujemy i traktowaliśmy jako niezwykle ważną; to piękny dzień dla Solidarności –  powiedział prezydent tuż po podpisaniu ustawy podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda o obniżeniu wieku emerytalnego:

Źródło: TVP.Info

Andrzej Duda podkreślił, że związek NSZZ Solidarność od ponad trzech lat – od 2012 r. protestował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego.

– Dzisiaj jest ta wielka dla nas wszystkich chwila, kiedy jako prezydent Rzeczypospolitej już w tej chwili ustawę mogłem podpisać. Z radością teraz na koniec 2016 r., ale także i przed świętami Bożego Narodzenia informuję wszystkich, informuję przede wszystkim moich rodaków, że to zobowiązanie zostało spełnione – powiedział prezydent.


Rafalska 1200.jpg
"Nie spełniły się czarne scenariusze". Elżbieta Rafalska o reformie emerytalnej

Szybko okazało się, że po przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego dodatkowo uprawnionych do pobierania świadczenia było 330 tys. osób, z roczników wyżu powojennego. Jak zapewniała minister Elżbieta Rafalska, ZUS ma zabezpieczone pieniądze na wypłatę wszystkich świadczeń. Poza tym, już teraz wiadomo, że mimo podniesienia wieku emerytalnego 17 proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę nadal zamierza pracować.

Obniżenie wieku emerytalnego zostało wprowadzone w idealnym momencie, ponieważ w kontekście znakomitej koniunktury w kraju nie rozchwiało ono rodzimego rynku pracy – oceniali wówczas eksperci cytowani przez portal businessinsider.com.pl. Według szacunków ekonomistów Santander Bank Polska do października 2018 r. liczba emerytów i rencistów była o 300 tys. wyższa niż w scenariuszu dalszych podwyżek wieku emerytalnego.

rds 1200 pap.jpg
Rada Dialogu Społecznego omówiła skutki przywrócenia wieku emerytalnego

–  Liczba emerytów wzrosła o 350 tys., ale obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło na spadek liczby osób pobierających rentę, więc łączny wynik jest nieco niższy -- wyliczali eksperci banku.

Platforma bije się w piersi

W połowie ubiegłego roku – w przemówieniu otwierającym dwudniowy kongres programowy – lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przyznał, że podniesienie wieku emerytalnego za rządu PO-PSL, „to był błąd”.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/businessinsider.com.pl/money.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 17:00
- Ten rok pokazuje, że można realizować obietnice wyborcze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował w ten sposób podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy obniżającej wiek emerytalny. Zdaniem Marka Lewandowskiego, rzecznika NSZZ Solidarność obniżenie wieku emerytalnego to zakończenie pewnego procesu, a nie jego początek. Sprawę skomentował też w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda podpisał nowelizację podnoszącą najniższą emeryturę w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 19:50
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe wyniosą 1100 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów na stałe

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 15:19
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: chcemy być hubem gospodarczym tej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 16:52
- Chcemy przyjmować towary do naszych portów z różnych części świata i rozprowadzać je po Europie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Bytomia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Rymsza ws. emerytur: znaczącym elementem polityki socjalnej jest społeczna akceptacja

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:19
- W społeczeństwach państw dobrobytu ludzie żyją coraz dłużej i wydłuża się przewidywany średni wiek dalszego życia po osiągnięciu wieku emerytalnego - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marek Rymsza, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastka" cieszy emerytów. Dodatkowe wsparcie dzięki podpisowi Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 08:12
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" została wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
rozwiń zwiń