X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Naimski: elektrownie atomowe dadzą Polsce bezpieczeństwo energetyczne na dekady

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:00
Stać nas w Polsce na to, żeby zbudować elektrownie atomowe – zapewnił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, dodając, że rozwój energetyki nuklearnej zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne na kolejne 60 lat.
Piotr Naimski
Piotr Naimski Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Podczas środowej konferencji w Rudzie Śląskiej, poświęconej bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, Piotr Naimski zapewnił, że mimo planowanego rozwoju źródeł gazowych, OZE oraz energetyki nuklearnej, w perspektywie najbliższych 20-30 lat węgiel pozostanie ważną częścią polskiego miksu energetycznego.

Baltic Pipe zgodnie z terminami

Naimski poinformował, że projekt Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący Polskę z szelfem norweskim, którym docelowo popłynie ok. 10 mld m sześc. gazu, jest realizowany zgodnie z harmonogramem i będzie ukończony w terminie, do 1 października 2022 roku.

Równolegle w różnych częściach kraju realizowanych jest ok. 30 projektów, zapewniających przepływ gazu z Wybrzeża w kierunku południowej granicy oraz na Ukrainę. Również one – zapewnił minister – postępują zgodnie z harmonogramem i mają być zakończone w latach 2021-22.

Miliardy na infrastrukturę przesyłową

Według ministra Piotra Naimskiego, w perspektywie najbliższych 10 lat Gaz - System wyda na inwestycje przesyłowe ok. 14 mld zł. A wraz z nakładami Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PERN będzie to kwota przeszło 20 mld zł na infrastrukturę przesyłową. Natomiast budowa 6-9 gigawatów mocy w sektorze energetyki nuklearnej ma kosztować w tym czasie ok. 60 mld zł.

W kuluarach konferencji  w Rudzie Śląskiej, Piotr Naimski pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, doprecyzował informacje dotyczące szacunkowych inwestycji w infrastrukturę przesyłową oraz energetykę nuklearną.

Piotr Naimski oszacował, że  rozwój infrastruktury gazowej, paliwowej i energetycznej to wydatek na 10 lat rzędu 20-23 mld zł, natomiast rozwój energetyki atomowej to inwestycje na około 50-60 mld zł. Całość programu budowy energetyki nuklearnej może kosztować ok. 100-120 mld zł, które trzeba będzie wydać w ciągu 20 lat.

Piotr Naimski podkreślił, że bezpieczeństwo dostaw energii należy do fundamentów bezpieczeństwa państwa. Ocenił, że Europejski Zielony Ład oznacza dla Polski "olbrzymie zobowiązania i ciężary, przy uznaniu zasadności celu jako takiego", stąd – jak mówił – droga Polski do osiągnięcia tego celu musi być rozsądna i dobrze przemyślana.

-Musimy dbać o zróżnicowanie źródeł energii, surowców energetycznych oraz technologii stosowanych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – podkreślił minister.

Krajowe surowce dają bezpieczeństwo

Zdaniem Piotra Naimskiego, bezpieczeństwo energetyczne Polski, powinno w dużym stopniu opierać się na krajowych surowcach energetycznych, a więc na węglu kamiennym i brunatnym oraz krajowym gazie, przy jednoczesnych staraniach służących obniżeniu emisyjności stosowanych technologii – zarówno jeśli chodzi o emisję pyłów i innych zanieczyszczeń, jak i dwutlenku węgla.


Piotr Naimski podkreślił konieczność rozwijania także odnawialnych źródeł energii (OZE), opartych m.in. na wietrze oraz słońcu. Jednak, aby utrzymać stabilność energetyki opartej o OZE, potrzebne są zróżnicowane źródła: węglowe, gazowe i nuklearne. Muszą być zdolne do stabilnej, bezawaryjnej produkcji energii przez co najmniej 8 tys. godzin rocznie – jako zabezpieczenie w okresie zmniejszonej (np. z powodu złej pogody) produkcji energii z OZE.PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowa gazociągu Baltic Pipe. Podpisanie umowy na dostawę rur

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 06:42
Dziś w Warszawie zostanie podpisana umowa na dostawę rur dla gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W uroczystości, która odbędzie się w siedzibie operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System, wezmą udział m.in. minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dywersyfikacja w praktyce. Z Rosji importujemy coraz mniej gazu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 12:43
Spada udział gazu z Rosji w imporcie tego surowca do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że w 2019 roku stanowił on około 60 procent, wobec 67 procent rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 16:39
- Wojewoda wielkopolski wydał pozwolenia na budowę dla tłoczni gazu w Odolanowie. Tym samym Gaz-System, operator polskiego systemu przesyłu gazu, ma już komplet pozwoleń na budowę dla trzech tłoczni Baltic Pipe w Polsce - poinformował operator.
rozwiń zwiń