X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga kierowcy. Za przejazd fragmentem autostrady A2 zapłacicie więcej

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 10:14
66 zł kosztuje przejazd samochodem osobowym płatnymi odcinkami autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina. O 6 rano spółka Autostrada Wielkopolska podniosła ceny za pokonanie tego odcinka dla samochodów osobowych o 6 zł. Podwyżka obejmuje wszystkie kategorie pojazdów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/canon_shooter

Do tej pory kierowcy samochodów osobowych płacili za przejazd z Nowego Tomyśla do Konina 60 złotych, po podwyżce będzie to 66 złotych. Podróż z Nowego Tomyśla do Buku pojazdem I kategorii (pojazdy o dwóch osiach i motocykle) będzie kosztować 14 zł (dziś 13 zł), z Buku do Poznania 8 zł (dziś 7 zł), a z Wrześni do Słupcy 9 zł (dziś 8 zł). Więcej za przejazd zapłacą też kierowcy pojazdów innych kategorii.

Podwyżki dla bezpieczeństwa

Za każdy odcinek za pojazd kat. 2 – o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami – trzeba będzie zapłacić 33 zł (wcześniej stawka wynosiła 31 zł).

Z 47 zł do 50 zł wzrośnie opłata dla pojazdów kat. 3 – o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami. Natomiast z 73 zł do 77 zł wzrośnie opłata dla pojazdów kat. 4 – o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami. Stawki opłat dla pojazdów kategorii 5 (nienormatywne) wzrosną z 200 do 220 zł.

Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska poinformował, że nowy cennik „odzwierciedla realne koszty utrzymania autostrady, wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, obsługi kredytów, a także z powodu mocno rosnącej inflacji”. Podał, że spółka zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na A2 elektroniczny system poboru opłat na bramkach przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Docelowo videotolling miałby objąć odcinek od Świecka do Konina.

Kontrowersje wokół stawek

Poprzednia podwyżka opłat dla pojazdów ciężarowych wprowadzona została w styczniu 2019 roku, wówczas wzrost kosztów dotyczył kierowców pojazdów 2, 3 i 4 kategorii. Tym razem zdecydowano się na podwyżkę dla wszystkich. Wcześniej wzrost opłat za przejazd dla kierowców aut osobowych wprowadzono w styczniu 2018 roku.

Kontrowersje wokół stawek opłat za przejazd autostradą A2 zarządzaną przez spółkę Autostrada Wielkopolska pojawiały się już wcześniej. W sierpniu ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli informowała, że jest to najdroższy koncesyjny odcinek autostrady w Polsce. Wówczas za przejechanie każdego kilometra pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem trzeba było zapłacić 40 gr, dzisiaj jest to 44 gr. Z kolei autostrada A4 na odcinku między Katowicami i Krakowem kosztuje 33 gr za kilometr.

Dla porównania przejazd częścią autostrady A2 od Strykowa do Konina, zarządzanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, kosztuje 9,90 zł, co daje 10 gr za każdy przejechany kilometr.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesi mają problem z e-mytem. Zamieszanie z procedurami i dymisja ministra

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 10:46
Czeski minister transportu został zdymisjonowany po tym, jak podpisał kontrakt na elektroniczny system sprzedaży winiet autostradowych. Umowa z Asseco Central Europe wywołała burzę nie tylko ze względu na wartość, ale także sposób wyboru wykonawcy – pisze "Puls Biznesu".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier na Dolnym Śląsku: dzisiaj otaczamy miasta obwodnicami

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 17:14
- Obwodnica w Złotym Stoku zapewni komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami tej miejscowości w woj. dolnośląskim. Jak dodał, dzięki obwodnicy Złoty Stok będzie bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto obwodnic od 2020 do 2030 roku. Zobacz, gdzie powstaną

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:14
Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej - to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
rozwiń zwiń