X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jan Krzysztof Ardanowski: brexit może być ciosem dla polskich producentów żywności

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Wpływ brexitu może być bardzo negatywny dla polskich producentów żywności, przede wszystkie obawiamy się konsekwencji dla rynków drobiu, mleka i przetworów mlecznych - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Yummypic
  • Minister rolnictwa: obawiamy się poważnych konsekwencji brexitu dla polskich eksporterów żywności
  • W tym tygodniu m.in. o tej kwestii Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał z brytyjskim ambasadorem
  • Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem handlowym

Jak zauważył, Wielka Brytania jest dużym odbiorcą polskiej żywności, i nie tylko ze względu na to, że na Wyspach mieszka wielu polskich obywateli, ale także ze względu na to, że nasza żywność jest dobrej jakości.

- Niezależnie od tego, że Unia negocjuje warunki przyszłego handlu z Wielką Brytanią, są prowadzone także rozmowy bilateralne - zaznaczył minister. Dodał, że Polska jest zainteresowana tym, by handel nie odbywał na zasadach obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu (WTO), ale na podobnych, jakie obowiązują w UE.

Co dalej z unijnym rolnictwem?

Jan Krzysztof Ardanowski ocenił, że brexit niesie implikacje w postaci np. zmniejszenia wpływów do unijnego budżetu. Stąd też problemy z zapewnieniem dostatecznie dużych środków na Wspólną Politykę Rolną.

Minister zaznaczył, że resort rolnictwa ma oszacowane koszty brexitu, dotyczy to także kosztów administracji, bo Wielka Brytanie jako kraj trzeci (pozaunijny) musi całą gamę produktów importowanych i eksportowanych kontrolować. Trzeba więc zwiększyć zatrudnienie inspektorów granicznych itp. To są wielkie koszty - tłumaczył minister.

Podkreślił, że do końca nie jest wiadomo, jak wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE wpłynie na europejskie rolnictwo.

Przyszłość relacji polsko-brytyjskich

Minister rolnictwa przyjął w tym tygodniu ambasadora Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathana Knotta. Spotkanie odbyło się w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a jego celem była dyskusja na temat przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa z UE i z Polską.

Jak poinformował resort, "strony zapewniły się wzajemnie o woli utrzymania jak najlepszych relacji dwustronnych, podkreślając znaczenie partnerstwa politycznego i gospodarczego w obliczu szeregu wyzwań, jakie stoją przed Europą".

Ambasador zadeklarował gotowość jak najszybszego wypracowania przez Zjednoczone Królestwo szczegółów umowy o wolnym handlu, korzystnej dla obu stron, a w razie konieczności, do dyskusji o ewentualnych koniecznych udogodnieniach w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Zapewnił, iż standardy bezpieczeństwa żywności nie zostaną obniżone, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów.


k szymanski 1200.jpg
"Interesy polskich firm chronione". Minister ds. europejskich o negocjacjach UE z Wielką Brytanią

Wielka Brytania w końcu wyszła z UE

Z dniem 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania, po 47 latach od przystąpienia do UE, przestała być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Obecnie, do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, a od marca rozpoczną się negocjacje w sprawie nowego partnerstwa UE ze Zjednoczonym Królestwem.

Wielka Brytania jest drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem handlowym Polski i liderem wśród krajów, do których eksportujemy produkty rolno-spożywcze. Głownie sprzedajemy tam mięso, wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, papierosy, warzywa i przetworzone ryby.

Od kilku lat notowany jest stały wzrost obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi między Polską a Wielką Brytanią. W 2019 r. udział eksportu żywności do Wielkiej Brytanii w eksporcie ogółem wyniósł 8,3 proc., a w imporcie 3 proc. Od Brytyjczyków kupujemy whisky, wieprzowinę przetwory spożywcze, ryby świeże i schłodzone, karmę dla zwierząt.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ardanowski: model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 18:25
– Musimy stawiać na inne rolnictwo, na takie, które będzie wysokiej jakości, które będzie się opierało na mniejszych gospodarstwach. Cieszę się, że ten model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: kierunek negocjacji ws. unijnego budżetu jest dla Polski korzystny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 07:36
- Ważna jest nowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca polityki spójności oraz rolnej. Jest zdecydowanie korzystniejsza od zaproponowanej przez poprzednie władze KE. Polska może otrzymać aż o 19 miliardów więcej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski o Trójmorzu: to są państwa przez lata traktowane w UE trochę gorzej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:58
- Wymyślano, że "wyszliśmy z biedy, powinniśmy się cieszyć, że w ogóle coś dostajemy". Europa Zachodnia była przekonana, że oni będą produkować, a my będziemy kupować - mówił w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dziś polityk spotyka się z ministrami Trójmorza ws. negocjacji unijnego budżetu.
rozwiń zwiń