X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Opłacalne oszczędzanie. Zobacz, gdzie lokować pieniądze, aby zarobić

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:43
Niezbyt atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych i wyższa inflacja powodują, że wiele osób zastanawia się dziś, gdzie lokować swoje pieniądze. Instrumentów nie brakuje, ale nie wszystkie pozwalają zarobić na tyle, by to się rzeczywiście opłacało. Analityk HRE Investments Bartosz Turek mówi portalowi PolskieRadio24.pl, że nasza decyzja powinna być zależna od dwóch kwestii: kwoty, którą chcemy zainwestować, a także poziomu ryzyka, który jest dla nas do zaakceptowania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak wskazuje ekspert, w przypadku niższych kwot, na przykład do 10 tysięcy złotych, powinniśmy się przede wszystkim rozglądać za rachunkami oszczędnościowymi, lokatami promocyjnymi i "żonglować" okazjami, które od czasu do czasu pojawiają się na rynku. Bartosz Turek przypomina, że tego typu inwestycje są względne bezpieczne, bo, w razie potrzeby, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci nam pieniądze.

- Jeżeli będziemy odpowiednio wykorzystywać rozmaite promocje, to możemy zarobić 3-4 procent w skali roku. To jednak dotyczy inwestycji poniżej tego umownego progu 10 tysięcy złotych, bo często okazuje się, że promocje w bankach dotyczą inwestycji np. o wysokości kilku tysięcy złotych - dodaje Bartosz Turek.

Przy wyższych kwotach "zaczynają się schody"

Według analityka, jeśli chcemy już zainwestować większe kwoty, np. rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, to korzystanie z promocyjnych lokat przestaje być opłacalne. Jak mówi analityk, nawet najbardziej atrakcyjne oprocentowanie na rynku nie pozwoli "przebić" inflacji, która, według prognoz NBP, ma w tym roku wynieść 2,8 procent. I to niezależnie od kwoty, jaką zainwestujemy.

A może... obligacje?

Ciekawą alternatywą mogą być obligacje, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Potwierdzają to dane resortu finansów - luty był rekordowym miesiącem pod względem wartości sprzedanych obligacji.

Bartosz Turek mówi, że godne uwagi są na przykład czteroletnie obligacje skarbowe.

- One są indeksowane inflacją. Co prawda w pierwszym roku zarobimy 2,4 w skali roku, ale w kolejnych latach to jest już inflacja plus marża na poziomie 1,25 punktu procentowego, czyli realnie zarabiamy. Obligacje czteroletnie chronią nas nawet przed pięcioprocentową inflacją - wskazuje ekspert.

Większy kapitał, większe inwestycje

Bartosz Turek dodaje, że jeśli dysponujemy dużą kwotą, to możemy się zastanowić nad zainwestowaniem w złoto. I choć obecnie jest ono najdroższe w historii, to - podkreśla ekspert - na przestrzeni lat udowodniło ono, że skutecznie chroni nas przed inflacją. 

- Wzrost cen złota przez ostatnie lata był wyższy przez wzrost cen w sklepach - mówi ekspert.

Tę "zaletę", według analityka, mają też nieruchomości. 

- Jeśli kupujemy mieszkanie na wynajem, to wyższa inflacja może być też powodem do podwyższenia opłaty - zwraca uwagę analityk. Zastrzega jednak, że w przypadku mieszkań czy złota nie mamy oczywiście gwarancji, że będą one w kolejnych latach drożeć - a więc mamy tu też do czynienia z wyższym poziomem inwestycyjnego ryzyka.

Rozmawiał Michał Dydliński, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W co warto inwestować w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:30
To pytanie będzie zadawać sobie coraz więcej Polaków. Wszystko wskazuje bowiem na to, że rozpoczynający się rok będzie pierwszym, w którym lokaty w banku będą realnie przynosić straty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: kto się kłóci o pieniądze? Głównie ci, którzy nie potrafią oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 09:45
17 proc. Polaków stale spiera się o pieniądze, a na kwestie finansowe bardziej wyczulone są kobiety niż mężczyźni. Do sporów na tym tle najczęściej dochodzi między życiowymi partnerami – wynika z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stara książeczka mieszkaniowa może się jeszcze przydać. Jest projekt zmian przepisów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:10
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych i udzielaniu premii gwarancyjnych z książeczek mieszkaniowych trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
rozwiń zwiń