X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga seniorzy. Umowa o rentę dożywotnią może być pułapką

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 08:48
Coraz więcej seniorów przekazuje swoje mieszkania osobom trzecim w zamian za dożywotnią opiekę i środki na utrzymanie. Tę okazję próbują jednak wykorzystywać oszuści, w efekcie czego osoby starsze mogą nawet stracić dach nad głową.
Audio
  • Uwaga seniorzy. Umowa o rentę dożywotnią może być pułapką (Aleksandra Tycner/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Jacob Lund
  • Rocznie zawieranych jest ok. 10 tys. umów o rentę dożywotnią
  • Tego typu umowy są czasem wykorzystywane przez oszustów
  • Seniorzy mogą się zabezpieczyć, korzystając z usług sprawdzonego, zaufanego notariusza, lub zawierając umowę z wiarygodnym funduszem hipotecznym

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w ciągu roku zawieranych jest ok. 10 tys. umów ws. renty dożywotniej. Jednocześnie - jak zauważa Marzena Rudnicka z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, obecne przepisy słabo uwzględniają kwestię bezpieczeństwa seniorów. 

- To nie jest przepis, który wyczerpuje wszystkie potrzeby dla takich transakcji, bo pierwotnie przepis ws. renty dożywotniej był stworzony dla rodzin rolniczych. Starzejący się właściciele gospodarstwa rolnego mogli przekazać to gospodarstwo dziecku i zagwarantować sobie, że to dziecko ich z niego nie wyrzuci i będzie musiało świadczyć opiekę - wskazuje ekspertka.


shutterstock_518038690 (3).jpg
e-Polak potrafi, niezależnie od wieku. Rusza kampania resortu cyfryzacji

Dobry notariusz pomoże zadbać o interesy seniora

Według Marzeny Rudnickiej jedną z form zabezpieczenia interesów seniora jest obecność zaufanego notariusza przy podpisywaniu umowy o rentę dożywotnią. Nie musi to się to koniecznie odbywać w kancelarii notarialnej. Ekspertka mówi, że taki notariusz może ocenić, czy osoba przekazująca prawa ma pełną zdolność do czynności prawnych i - jeśli dana osoba choruje, np. na demencję - w razie czego zapobiec zawarciu niekorzystnej z punktu widzenia seniora umowy.

Alternatywą są fundusze hipoteczne, ale i tu trzeba uważać

To bardzo ważne, bo aż 99% takich umów seniorzy podpisują z osobami prywatnymi, a więc np. członkami rodziny czy sąsiadami. Istnieją też wyspecjalizowane fundusze. Jak mówi Robert Majkowski, prezes funduszu hipotecznego Dom, jedną z przeszkód rozwoju takich instytucji jest brak własnej ustawy, stąd muszą one działać na podstawie przepisów ogólnych. Jak dodaje, z tego powodu seniorzy powinni wybierać przede wszystkim te fundusze, które cieszą się renomą, mają długą historię działalności, bo choć w branży funkcjonują kodeksy dobrych praktyk, to nie obowiązują one jednak wszystkich funduszy.

Stąd też - wskazuje Jarosław Jędrzyński z portalu rynekpierwotny.pl - seniorzy byliby lepiej chronieni przed nadużyciami, gdyby fundusze hipoteczne zostały objęte nadzorem KNF. 

- W ten sposób wzrosłoby zaufanie do tych instytucji - dodaje.

Bezpieczniejszą alternatywą dla renty dożywotniej mogłaby być np. tzw. odwrócona hipoteka. Taka instytucja istnieje w polskim prawie, ale banki nie są zbyt zainteresowane, by oferować klientom możliwość korzystania z niej.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: senior bezpieczeństwo POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

e-Polak potrafi, niezależnie od wieku. Rusza kampania resortu cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 08:00
Nauka, szybki i niedrogi kontakt z rodziną mieszkającą w najdalszych częściach świata, opłacanie rachunków bez wizyty na poczcie, czy zakupy bez dźwigania i wychodzenia z domu – to tylko namiastka możliwości, jakie daje internet. Nowa kampania społeczna Ministerstwa Cyfryzacji ma przekonać, że nigdy nie jest za późno, by tego spróbować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracujesz na emeryturze? Do końca lutego trzeba rozliczyć się z ZUS-em

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 09:00
Osoby, które pracują i jednocześnie pobierają emeryturę, też muszą się rozliczyć z przychodów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ostateczny termin na złożenie zaświadczenia mija 29 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każda nowoczesna technologia odpowiada seniorom

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 14:00
Coraz więcej nowych technologii cyfrowych powstaje z myślą o sektorze usług opiekuńczych i zdrowotnych dla osób starszych. Niestety – według Polskiego Instytutu Ekonomicznego – wiele z nich jest niedostosowanych do faktycznych potrzeb seniorów.
rozwiń zwiń