X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Emerytura nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Przybywa pracujących seniorów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 13:00
Wzrasta zatrudnienie emerytów - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska, od roku 2015 do końca roku ubiegłego zatrudnienie to wzrosło o prawie 37 procent.
Audio
  • Prof. Gertruda Uscińska: od roku 2015 do końca roku ubiegłego zatrudnienie emerytów wzrosło o blisko 37 procent (IAR)
Stanisław Szwed, Marlena Maląg i prof. Gertruda Uscińska
Stanisław Szwed, Marlena Maląg i prof. Gertruda UscińskaFoto: ZUS

Prezes dodała, że na koniec ubiegłego roku odnotowano w ubezpieczeniu zdrowotnym 1 milion 100 tysięcy osób. Niemal 800 tysięcy to emeryci, a 307 tysięcy to renciści. Te osoby są nadal aktywne ekonomicznie w różnych branżach i różnych zawodach.

Prezes Gertruda Uścińska poinformowała też, że w ubiegłym roku tylko 60 procent osób przeszło na emeryturę w momencie nabycia prawa do niej, czyli ukończenia 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Większe wsparcie dla seniorów

- Rząd Mateusza Morawieckiego dba o emerytów w ramach solidarności międzypokoleniowej. Patrząc na dobrą kondycję budżetu chcemy się tym dobrem podzielić - powiedziała natomiast minister rodziny Marlena Maląg. Przypomniała, że w minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że od marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł brutto. W efekcie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosną do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł).

Szefowa MRPiPS przypomniała, że zgodnie z nowelizacją podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych z 1600 zł do 1700 zł. Dzięki temu osoby pobierające dotychczas to świadczenie w wysokości 500 zł, po 1 marca będą je pobierać nadal w takiej wysokości. Z kolei świadczenia pozostałych osób niesamodzielnych wzrosną o 30 zł.

Marlena  Maląg dodała, że w najbliższym czasie powinna być podpisana ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 13. emeryturze. Będzie ona wypłacana w kwietniu.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: emerytura praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz mniej osób przechodzi na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:28
Coraz mniej osób przechodzi na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego - wynika z analizy przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak powiedziała IAR prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, o ile w latach 2015-2017 na emeryturę po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn przechodziło ponad 80 procent uprawnionych, to w roku 2018 było to 57 procent a w roku 2019, 60 procent, z czego 15 procent w rok po nabyciu uprawnień. "Są to bardzo pozytywne wyniki" - podkreśla prezes Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur. Prezes ZUS: skorzysta z niej ponad 8 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 07:47
- Jesteśmy przygotowani do waloryzacji emerytur i rent, od marca podwyżki otrzyma ponad 8 mln naszych świadczeniobiorców - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazała, że koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzynasta emerytura. Komu się należy i kiedy ją otrzymasz ?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 12:30
Aż 21 miliardów złotych trafi w 2020 roku do portfeli emerytów i rencistów. To efekt wyższej niż początkowo zakładał rząd waloryzacji świadczeń, związanej z rosnącym poziomem średniego wynagrodzenia oraz decyzją Sejmu o wypłacie w kwietniu tzw. trzynastej emerytury.
rozwiń zwiń