X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Za użytkowanie wieczyste w tym roku zapłaci już mało kto. Przekształcenie postępuje

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:14
W 2020 r. już tylko nieliczni właściciele mieszkań powinni wnieść roczną opłatę za likwidowany tytuł prawny do nieruchomości - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita. I jak dodaje, zostają "trudne przypadki".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock
  • Opłatę za użytkowanie wieczyste trzeba wnosić do końca marca
  • W tym roku, z powodu reformy przekształceniowej, zapłacą ją już tylko nieliczni
  • Zazwyczaj są to "trudne przypadki", czyli sytuacje, w których jest np. nieustalona własność gruntu

"Rzeczpospolita" przypomina, że roczną opłatę za użytkowanie wieczyste płaci się do końca marca danego roku.

Jak pisze dziennik, wiele osób nie otrzymało jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Niektórzy, choć mają ten dokument, jeszcze nie uregulowali opłaty przekształceniowej, bo np. czekają na jej wyliczenie. Dlatego wielu właścicieli mieszkań i domów ma wątpliwości, czy w 2020 r. musi płacić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste czy nie.


osiedle 1200.jpg
Reforma uwłaszczeniowa. Nikt nie straci prawa do najwyższych bonifikat

Warto zapytać w urzędzie lub sprawdzić w internecie

Proces przekształcenia najdłużej zajmuje w dużych miastach, np. w Warszawie i we Wrocławiu. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze pisma, warto dopytać o tę sprawę w urzędzie, spółdzielni mieszkaniowej lub poszukać informacji w sieci.

- Zdecydowana większość osób, które czekają na zaświadczenie, nie musi płacić rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Wystarczy, że adres swojej nieruchomości znajdą w przeglądarce http:// www.um.warszawa.pl/przeksztalcenia/. Wtedy mają pewność, że zaświadczenie dostaną. Muszą jedynie uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Do tej pory przesłaliśmy je do 88 proc. warszawiaków. Do końca pierwszego półrocza powinni je otrzymać wszyscy, którzy się przekształcili, z wyjątkiem kilku procent trudnych przypadków, których wyjaśnienie będzie wymagało czasu" - tłumaczy Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:17
Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest ważne bez względu na datę wydania - przypomina resort rozwoju. Wiceminister Robert Nowicki uspokaja: właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat, nawet jeśli otrzymają zaświadczenie wydane po terminie, a więc po 31 grudnia 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma uwłaszczeniowa. Nikt nie straci prawa do najwyższych bonifikat

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:00
Ministerstwo Rozwoju przedłużyło termin wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu. Teraz jest ono ważne bez względu na datę wydania.
rozwiń zwiń