X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Reforma uwłaszczeniowa. Warszawa wydała połowę zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:05
Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński poinformował, że urzędy wydały do tej pory około 50 procent zaświadczeń dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jak dodał, cały proces ma zostać prawie całkowicie domknięty do połowy roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock
  • Wiceprezydent stolicy: urzędy wydały ok. 50 procent zaświadczeń
  • Robert Soszyński o opóźnieniach: biorąc pod uwagę skalę procesu proces wydawania zaświadczeń przebiega szybko
  • Wszystko ma się zakończyć do połowy roku
  • Otrzymanie pisma po terminie nie oznacza utraty prawa do najwyższej bonifikaty

Przekształcenie nieruchomości nastąpiło z mocy prawa 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z ustawą, dotychczasowi użytkownicy wieczyści, a obecnie nowi właściciele gruntu przez 20 lat będą musieli płacić dotychczasowemu właścicielowi, czyli najczęściej miastu, opłatę w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Warszawiacy, którzy chcieliby zapłacić za przekształcenie jednorazowo, otrzymają 98- i 99-procentową bonifikatę (w pierwszym roku).

W Warszawie połowa zaświadczeń wydanych

Osiągnęliśmy w tej chwili mniej więcej poziom 50 proc. wszystkich zaświadczeń, które mamy wydać. Wszystko wskazuje na to, że – tak jak zapowiadaliśmy – do połowy roku uporamy się z większością zaświadczeń, można powiedzieć z prawie wszystkimi. Zostanie niewielki procent tych zaświadczeń, które są skomplikowane od strony prawnej, ale zakładamy, że to będzie poniżej 5 proc. wszystkich użytkowników wieczystych - mówił na konferencji prasowej.

Wiceprezydent pytany przez dziennikarzy, dlaczego w stolicy tak długo trwa wydawanie zaświadczeń odpowiedział, że biorąc pod uwagę liczbę nieruchomości podlegających przekształceniu (ponad 440 tys.) to zaświadczenia wydawane są w szybkim tempie.


mieszkania bloki osiedle 1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę


Trzeba działać szybko

Wiceprezydent zaapelował, aby warszawiacy, którzy dostali zaświadczenia o przekształceniu przed 30 listopada 2019 roku, jak najszybciej (do końca stycznia) zgłosili zamiar wniesienia opłaty jednorazowej i należność tę wpłacili (w ciągu dwóch miesięcy od zgłoszenia się do urzędu). Część osób na przeprowadzenie całej procedury ma czas tylko do końca lutego. 

Uregulowanie opłaty przekształceniowej to nie wszystko

Po wpłacie wszyscy dostaną dokument potwierdzający spłatę należności. Następnym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księdze wieczystej, do którego należy załączyć otrzymane potwierdzenie spłaty. Osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r., dostaną zwrot nadpłaty na konto lub w kasie urzędu dzielnicy.

Jeśli osoby, które uzyskały zaświadczenie, nie wpłaciły opłat w terminie, będą musiały wnieść pełną opłatę przekształceniową za rok 2019 (co do zasady w wysokości równej dotychczasowej opłacie rocznej), a 99- lub 98 proc. bonifikata zostanie naliczona za pozostały okres 19 lat. Analogicznie w kolejnych latach. Jeśli ktoś złoży wniosek dopiero w 2021 roku, będzie musiał zapłacić pełną opłatę za 2019 i 2020 rok, a bonifikata będzie przysługiwała za okres 18 lat.

W przypadku opóźnienia bonifikata zostaje

Robert Soszyński po raz zapewnił, że mieszkańcy, którzy otrzymają pismo po terminie (a więc w tym roku), zachowają prawo do najwyższych bonifikat przy opłacie przekształceniowej. Kilka dni temu komunikat w tej sprawie wydało także Ministerstwo Rozwoju. 

- W przypadku otrzymania zaświadczenia po 30 listopada obywatele będą mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty. Jedynym warunkiem jest to, aby w terminie 2 miesięcy doręczenia zaświadczenia zgłosić w urzędzie zamiar uiszczenia opłaty jednorazowej za przekształcenie - tłumaczył wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Resort rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń. W ostatnim czasie jest ich wystawianych coraz więcej. Wiceminister Robert Nowicki mówił, że opóźnienia dotyczą głównie dużych miast, a w mniejszych ośrodkach cały proces został praktycznie zakończony.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Część zaświadczeń już wysłano, ale nie brakuje opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:26
Do 31 grudnia gminy mają czas na przesłanie mieszkańcom zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego na ich gruntach we własność. Wiadomo już jednak, że w części przypadków pisma nie dotrą do zainteresowanych czas. Z opóźnieniami mamy do czynienia m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Władze zapewniają jednak: otrzymanie zaświadczenia po czasie nie będzie skutkowało utratą prawa do bonifikaty, o ile zadziałamy odpowiednio szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 12:00
-Każda wniesiona opłata roczna za użytkowanie wieczyste za grunt, którego przekształcenie zostanie potwierdzone w późniejszym terminie, będzie zaliczona na poczet opłat przekształceniowych lub opłaty jednorazowej - podkreśliło Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:17
Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest ważne bez względu na datę wydania - przypomina resort rozwoju. Wiceminister Robert Nowicki uspokaja: właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat, nawet jeśli otrzymają zaświadczenie wydane po terminie, a więc po 31 grudnia 2019 roku.
rozwiń zwiń