Minister finansów: jest potencjał do dalszego ograniczania luki podatkowej

2020-01-24, 10:50

Minister finansów: jest potencjał do dalszego ograniczania luki podatkowej
Tadeusz Kościński. Foto: MF.GOV.PL

Lukę w VAT można ograniczyć jeszcze bardziej – uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Walka z unikaniem opodatkowania była także jednym z często pojawiających się tematów podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

W opinii szefa resortu finansów luka z VAT, która w ostatnich latach została dość mocno ograniczona, wciąż daje jeszcze szansę na uszczelnienie. Jednym z dowodów na to jest fakt, że wciąż istnieje w Polsce szara strefa, nie zawsze bowiem w restauracji otrzymujemy paragon czy w przypadku remontów fakturę.

– Firma, która płaci VAT wykazuje zyski w CIT, oficjalnie zatrudnia ludzi, którzy płacą PIT. Mamy nad czym pracować zarówno w VAT, jak i podatkach dochodowych – podkreśla Tadeusz Kościński w rozmowie z PAP.

Zmiana zasady głosowania?

Temat walki z unikaniem opodatkowania pojawiał się często w Davos. Podczas jednej z dyskusji minister finansów Francji postulował unifikację systemu podatku od korporacji w Europie. Wyraził też nadzieję, że Polska poprze inicjatywę. Zaproponował także, by w UE zmienić zasady głosowania w sprawach podatkowych z jednomyślności na głosowanie większością.

Najprawdopodobniej będzie to jedna z kwestii poruszanych podczas wizyty prezydent Francji Emmanuela Macrona na początku lutego.
– Jeśli chodzi o zmianę systemu głosowania w UE, to musimy wyważyć wszystkie plusy i minusy dla Polski, ale także dla całej UE. Wiadomo, że każda taka zmiana oznacza, że coś możemy stracić i coś zyskać. Musimy zobaczyć czy „netto” byłoby to korzystne dla Polski, czy nie – mówi minister finansów.

Region, który dynamicznie się rozwija

Tadeusz Kościński podsumował także swoją obecność w Davos. Spotkał się tam z biznesem z różnych sektorów, także finansowych, przedstawicielami rządów czy różnych systemów płatniczych. Odbył wiele spotkań dotyczących spraw finansowych i ekonomicznych, rozmawiał m.in. na temat współpracy administracji rządowej, banków i firm czy budowania odporności światowej gospodarki na wstrząsy.

– Nasza obecność w Davos może odnieść zdecydowanie pozytywny skutek, dla promocji Polski i całego regionu. To region Europy, który dynamicznie się rozwija, a im większa będzie współpraca krajów do niego należących, tym lepiej dla nas wszystkich – podsumował szef resortu finansów.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej