X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:17
Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest ważne bez względu na datę wydania - przypomina resort rozwoju. Wiceminister Robert Nowicki uspokaja: właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat, nawet jeśli otrzymają zaświadczenie wydane po terminie, a więc po 31 grudnia 2019 roku.
Audio
  • Opóźnienie z wydawaniem zaświadczeń nie spowoduje utraty prawa do bonifikaty (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
  • Ministerstwo Rozwoju: otrzymanie zaświadczenia po terminie nie spowoduje utraty prawa do najwyższej bonifikaty
  • Po odebraniu pisma trzeba się w ciągu dwóch miesięcy zgłosić do urzędu
  • Bonifikaty wynoszą od 60% do nawet 99%

- W przypadku otrzymania zaświadczenia po 30 listopada obywatele będą mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty. Jedynym warunkiem jest to, aby w terminie 2 miesięcy doręczenia zaświadczenia zgłosić w urzędzie zamiar uiszczenia opłaty jednorazowej za przekształcenie - tłumaczy.

Problem głównie w dużych miastach

Resort rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń. W ostatnim czasie jest ich wystawianych coraz więcej. Wiceminister Robert Nowicki mówi, że opóźnienia dotyczą głównie dużych miast, a w mniejszych ośrodkach cały proces został praktycznie zakończony.

bloki 1200.jpg
Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Warto zapłacić "z góry"

Nie warto zaniedbywać tej sprawy, bo bonifikaty przy jednorazowej opłacie są atrakcyjne. Analityk HRE Investments Bartosz Turek, że minimalna bonifikata wynosi 60%, a w niektórych miastach jest ona wyższa i przekracza 90%. Dodatkowo, niektóre grupy, takie jak rodziny wielodzietne czy kombatanci mają ustawowo zagwarantowaną bonifikatę w wysokości 99%.

Przekształcenie użytkowania wieczystego na gruntach mieszkaniowych formalnie dokonało się 1 stycznia 2019 roku. Mieszkańcy muszą jednak przejść jeszcze całą procedurę - po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu uiścić opłatę przekształceniową, a następnie dokonać zmiany w księdze wieczystej. Można też rozłożyć proces na 20 lat - wówczas opłatę w wysokości ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste będziemy płacić co roku.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Warszawski ratusz straci ponad 10 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 06:46
330 mln zł - tyle ma wynieść średnia coroczna strata w dochodach Warszawy do 2050 r. wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z tego tytułu miasto straci w sumie 10,4 mld zł - wynika z informacji Biuletynu Informacji Publicznej. Prezydent miasta, prezentując założenia budżetu, nie mówił nic o stratach w dochodach wynikających z przekształcenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. Warszawa nadrabia opóźnienia ws. zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:34
- Cały proces przekształcenia jest niezmiernie skomplikowany. Nie ma wątpliwości, że pomimo dobrych intencji przyświecających ustawodawcy, przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12 miesięcy jest zupełnie niemożliwe. Teraz jednak proces wydawania zaświadczeń przebiega już bardzo sprawnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 08:46
Problemy Polaków z zaświadczeniami o własności lokali. Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń był określony do końca roku. Duże aglomeracje, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań i Katowice potrzebują na to więcej czasu.
rozwiń zwiń