X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czesi mają problem z e-mytem. Zamieszanie z procedurami i dymisja ministra

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 10:46
Czeski minister transportu został zdymisjonowany po tym, jak podpisał kontrakt na elektroniczny system sprzedaży winiet autostradowych. Umowa z Asseco Central Europe wywołała burzę nie tylko ze względu na wartość, ale także sposób wyboru wykonawcy – pisze "Puls Biznesu".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W połowie stycznia Asseco Central Europe podpisało wart 400 mln koron (ok. 68 mln zł) kontrakt na budowę systemu informatycznego dla elektronicznych winiet autostradowych. To efekt znowelizowanej ustawy o opłatach drogowych, zgodnie z którą od 2021 r. elektroniczne winiety autostradowe mają zastąpić stosowane obecnie winiety naklejane na szyby pojazdów. Opłata ma być wnoszona za pośrednictwem aplikacji telefonicznej lub przez internet, a ich kontrola ma się odbywać za pomocą kamer oraz istniejących już bramek.

Jednak po zawarciu tej umowy Premier Czech Andrej Babiš wystąpił o dymisję ministra transportu Vladimira Kremlika. Jego miejsce w resorcie zajmie obecny wicepremier oraz minister przemysłu i handlu Karel Havlíček, który ministerialne funkcje ma łączyć na stałe.

Krytyka za formę i koszty umowy

– Moim priorytetem było uruchomienie elektronicznego systemu winiet bez opóźnień, aby można było z niego korzystać od przyszłego roku. Wierzyłem, że Państwowy Fundusz Infrastruktury Drogowej (SFDI) w pełni kontroluje ten kontrakt i sam wielokrotnie mnie o tym zapewniał. Dlatego też sprzeciwiłem się premierowi, który chciał anulowania całego zamówienia – napisał odchodzący minister w oświadczeniu.

Według "PB" z krytyką spotkał się sposób udzielenia zamówienia i koszt inwestycji. W czeskiej prasie pojawiły się informacje, że zamówienia udzielono bez przetargu i w trybie niejawnym. Fundusz broni się, wskazując, że zaprosiło pięć firm do zapoznania się z dokumentacją przetargową. Wybór zaproszonych firm był podyktowany poziomem wymagań bezpieczeństwa, w tym dostępu do informacji niejawnych, czy posiadania stosownych certyfikatów.

– Z każdą z firm odbyły się dwa spotkania, podczas których przedstawiono wymagania określone w dokumentacji przetargowej. Następnie zostały złożone oferty, spośród których wybrano najbardziej opłacalną – podaje SFDI.

Firma chce rozwiązać umowę

Dyskusję wywołała też wartość kontraktu. Wskazywano m.in., że 400 mln koron za tzw. e-shop do winiet autostradowych to zbyt duża kwota. SFDI wskazuje tymczasem, że e-shop to tylko jeden z wielu elementów całego systemu. Fundusz podał dokładne rozbicie całej kwoty dziesięcioletniego kontraktu, wskazując, że wdrożenie nowego systemu w 2021 r. ma przynieść oszczędności rzędu 123 mln koron rocznie w porównaniu z obecnie funkcjonującym systemem fizycznej dystrybucji.

Premier Czech wskazywał, że zamówienie powinno zostać ograniczone lub unieważnione. Zapowiedział także, że wniesie do sądu sprawę w związku z umową na e-winiety, ponieważ "dostaje coraz więcej niepokojących informacji na temat tego kontraktu".

Asseco Central Europe zadeklarowało, że jest gotowe rozwiązać umowę bez kar umownych wynikających z wcześniejszego jej zakończenia. Spółka wskazała, że cała sprawa wpływa negatywnie na jej wizerunek. 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/pb.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesi ostrzegają przed podrobionymi winietami. Kara za używanie do 15 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 21:43
Uwaga kierowcy wyjeżdżający do Czech! W sprzedaży znalazły się podrobione winiety. Za ich używanie grożą drakońskie kary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy zachęcają Czechów do budowy dróg

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 21:00
Od Bałtyku aż nad Adriatyk, samochodem po jednej drodze szybkiego ruchu? Jeszcze nie teraz, ale to może być kwestia zaledwie kilku lat.
rozwiń zwiń