X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mały ZUS+ szansą dla małych firm na obniżenie składek. Od lutego nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:19
Za dwa tygodnie kolejna grupa drobnych przedsiębiorców będzie mogły płacić obniżone składki na ZUS. 1 lutego wejdzie w życie tzw. Mały ZUS Plus.
Audio
  • Gertruda Uścińska: prawo do skorzystania z obniżonej składki na ubezpieczenia społeczne będą miały osoby, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie był wyższy niż 120 tysięcy złotych (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com
  • W lutym rozpocznie się nabór wniosków w programie Mały ZUS+
  • Dzięki niemu najmniejsze firmy zapłacą niższe składki ZUS
  • Próg uczestnictwa w programie jest przychodowy, ale składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu

Przepisy ustawy przewidują, że prawo do skorzystania z obniżonej składki na ubezpieczenia społeczne będą miały osoby, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie był wyższy niż 120 tysięcy złotych - wyjaśnia  prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.


przedsiębiostwo firma obliczenia zyski 1200.jpg
Firmy będą miały łatwiej. ZUS przejmie od nich część obowiązków

Proporcjonalne składki

Dodaje, że składki będą liczone nie od przychodu tylko od dochodu - od 50 procent uzyskiwanego dochodu. Powiązanie wysokości składek z dochodem lepiej niż przychód odzwierciedla faktyczną sytuację finansową przedsiębiorcy.

Warunkiem do skorzystania z Małego ZUS-u Plus jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Prezes ZUS zaznaczyła, że dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: ZUS zus składki firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy będą miały łatwiej. ZUS przejmie od nich część obowiązków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 15:18
Przedsiębiorcy nie będą musieli już ustalać należnych składek ani rozliczać wypłacanych zasiłków, zrobi to za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". ZUS twierdzi, że to ogromne przedsięwzięcie informatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosińska-Jedynak: chcemy, aby Polacy zaczęli oszczędzać na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 08:29
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). - Przede wszystkim chodzi o to, żeby przekazać środki na prywatną własność obywateli, którzy posiadają tego typu składki członkowskie w OFE - podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IKE umożliwia dziedziczenie pieniędzy z OFE przez spadkobierców

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:30
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zachęca do pozostania w IKE. W Sejmie jest teraz procedowana ustawa, która przenosi nasze pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS-u lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Ten drugi wariant wiąże się z opłatą przekształceniową.
rozwiń zwiń