X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Marcowa waloryzacja rent i emerytur nie ogranicza dostępu do 500+ dla osób niesamodzielnych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:00
500+ nie zostanie obniżone przez marcową waloryzację rent i emerytur. Na 1700 zł brutto ustalono maksymalny limit dochodów, który pozwoli osobom otrzymującym świadczenie uzupełniające zachować je w pełnej wysokości.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Ustawa z 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – dotycząca waloryzacji rent i emerytur, przewiduje kryterium dochodowe. Do jej elementów należy modyfikacja treści ustawy z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji (Dz.U. poz. 1622 ze zm.), czyli tzw. 500+ dla niepełnosprawnych.

"Zawarta w niej zmiana dotyczy podwyższenia kryterium dochodowego, które jest uwzględniane przy ustalaniu przez ZUS (lub inny organ), czy dana osoba ma prawo do wspomnianego świadczenia oraz jaka jest jego wysokość" - informuje "DziennikGazetaPrawna". Według przepisów wsparcie przysługuje w przypadku, gdy świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych otrzymywane przez osobą niesamodzielną, razem z kwotą świadczenia uzupełniającego, nie są wyższe niż 1600 zł.

Oznacza to, że świadczenie 500+ w całości przysługuje przede wszystkim niepełnosprawnym, którzy otrzymują od ZUS-u najniższe świadczenia emerytalne w kwocie 1100 zł lub też wynoszącą tyle samo rentę socjalną, lub najniższą rentę ze względu na całkowitą niezdolność do pracy.

Ze względu na marcową waloryzację minimalna emerytura oraz wspomniane wyżej renty będą wyższe o 100 zł, co spowodowałoby, że o taką kwotę ulegnie obniżeniu świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Do tego jednak nie dojdzie, gdyż w przypadku 500+ próg został podwyższony z 1600 do 1700.
Skorzystają na tym również osoby otrzymujące emerytury i renty wynoszące więcej niż 1100 zł, którym świadczenie jest wypłacane w kwocie niższej niż 500 zł, stanowiącej uzupełnienie do obecnego limitu 1600 zł. Dla nich od marca wysokość wsparcia – uwzględniająca waloryzację ich emerytury lub renty – będzie wyliczana w oparciu o kryterium 1700 zł.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/dziennikgazetaprawna.pl/biznesinfo.pl/sw

Zobacz więcej na temat: ZUS emerytura 500+
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowa Ministerstwa Rodziny: wypłata 13. emerytury już w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 22:41
- Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone - powiedziała w czwartek na antenie TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja rodziny rozpatruje projekty ws. "trzynastek" i waloryzacji emerytur i rent

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 14:54
Komisja polityki społecznej i rodziny rozpoczęła rozpatrywanie projektu w sprawie waloryzacji emerytur i rent. Na tym samym posiedzeniu komisja zajmie się projektem o wypłacie tzw. trzynastych emerytur.
rozwiń zwiń