X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Resort rodziny podał dane o bezrobociu. To pozostaje wyjątkowo niskie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 10:41
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu ubiegłego roku 5,2 proc. - wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Oznacza to, że w porównaniu z miesiącem poprzednim wzrosła o 0,1 punktu procentowego.
Audio
  • Marlena Maląg: wskaźnik bezrobocia w końcu 2019 roku osiągnął poziom niższy niż w końcu 2018 roku o 0,6 punktu procentowego (IAR)
  • Marlena Maląg: stopa bezrobocia w grudniu była o 0,4 punktu procentowego niższa od wysokości tego wskaźnika przyjętej w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2019 (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/shutterstock.com
  • Bezrobocie w grudniu wyniosło 5,2 proc. - poinformowała minister rodziny
  • To wzrost o 0,1 p.p. w stosunku z listopadem
  • Minister: wzrost ma związek z końcem prac sezonowych, nie jest zaskoczeniem

Jak zaznaczyła szefowa resortu Marlena Malag, w związku z wygaszaniem sezonowych prac w miesiącach zimowych wzrost stopy bezrobocia nie jest niczym nowym. Minister podkreśliła, że wskaźnik bezrobocia w końcu 2019 roku osiągnął poziom niższy niż w końcu 2018 roku o 0,6 punktu procentowego.

Marlena Maląg wyjaśniła, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia ubiegłego roku wyniosła 867,2 tysiąca osób i w porównaniu z końcem listopada wzrosła o 17,5 tysiąca osób, czyli o 2,1 proc.

Lepiej od oczekiwań

Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w grudniu była o 0,4 punktu procentowego niższa od wysokości tego wskaźnika, przyjętej w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2019. Przewidywano, że będzie to 5,6 procent.

Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2019 roku w porównaniu z listopadem wystąpił w 12 województwach i zamykał się w przedziale od 0,1 do 0,3 punktu procentowego. Wzrost stopy o 0,3 punktu procentowego odnotowano w 2 województwach: opolskim i warmińsko-mazurskim. W 4 województwach - podlaskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim bezrobocie utrzymało się na poziomie z listopada.


praca 2.jpg
Ekspert: przybywa miejsc pracy, ale już nie w takim tempie jak przed rokiem

Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się nadal w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,8 proc., najwyższa zaś - w warmińsko-mazurskim - 9 proc.

Według minister Marleny Maląg bezrobocie w tym roku będzie się kształtowało na poziomie jeszcze niższym niż w roku ubiegłym. W miesiącach letnich może wynieść poniżej 5 proc.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: przybywa miejsc pracy, ale już nie w takim tempie jak przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 12:50
Sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować - ocenia dane GUS o popycie na pracę ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: bezrobocie w listopadzie wyniosło 5,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 10:33
Stopa bezrobocia w listopadzie 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,0 proc. w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2019 rok czasem niskiego bezrobocia i wzrostu płac

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 14:57
Mijający rok na rynku pracy to czas rekordowo niskiego bezrobocia i wzrostu płac - podsumowuje w rozmowie z IAR wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Według ostatnich danych GUS stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 procent i zdaniem ministra Szweda dane za grudzień wskażą, że w końcówce roku stopa bezrobocia będzie niższa niż przewidywana w budżecie państwa. Według ministra może to być 5,2 procent, a w budżecie na 2019 rok zaplanowano 5,4 procent. Wiceszef resortu uważa, że gdyby udało się w mijającym roku przeprowadzić reformę urzędów pracy, bezrobocie byłoby jeszcze niższe, gdyż część osób się rejestruje z uwagi na składkę zdrowotną.
rozwiń zwiń