X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Sąd unieważnił umowę kredytu dla najsłynniejszych "frankowiczów"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 15:30
Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował w piątek o unieważnieniu umowy kredytu frankowego państwa Dziubaków.
Powodowie Kamil Dziubak, Justyna Dziubak (C), adwokat Agnieszka Plejewska i radca prawny Grzegorz Sikorski na sali Sądu Okręgowego w Warszawie
Powodowie Kamil Dziubak, Justyna Dziubak (C), adwokat Agnieszka Plejewska i radca prawny Grzegorz Sikorski na sali Sądu Okręgowego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Sędzia uznał, iż bank nie poinformował o faktycznym ryzyku konsumenta, co sprawiło, że doszło do "rażącego naruszenia interesów kredytobiorcy" - wynika z informacji serwisu Zyciebezkredytu, który na żywo relacjonował sprawę sądową państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisenowi.

Według  tej relacji, sąd podziela argumentację dotyczącą abuzywności klauzul zawartych w umowie kredytowej i jej wpływu na nieważność umowy. Sąd Okręgowy w wyroku unieważnił umowę i tym samym potwierdził to, co w swoim głośnym wyroku stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Państwu Dziubakom pozostanie do spłacenia 180 tysięcy złotych. W 2008 roku Justyna i Kamil Dziubakowie zaciągnęli kredyt hipoteczny na 40 lat w wysokości 400 tysięcy złotych. Bank udzielił go w złotówkach, ale przeliczał na franki szwajcarskie. W efekcie, jak twierdzili państwo Dziubakowie, po spłaceniu 230 tysięcy złotych pożyczki, do spłaty pozostało 520 tysięcy złotych. Uznali mechanizm przeliczania za nieuczciwy i skierowali sprawę o unieważnienie kredytu do warszawskiego Sądu Okręgowego, który z powodu prawnych wątpliwości zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami prejudycjalnymi.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Analityk: zaskoczenia nie ma

3 października zeszłego roku TSUE wydał orzeczenie, w którym teoretycznie dał "zielone światło" do unieważniania przez sąd umów o kredyt walutowy, o ile znajdują się w nich niedozwolone klauzule. Wyrok dotyczył kredytów indeksowanych do walut obcych (a więc np. franków szwajcarskich, które stanowią tylko część kredytów w zagranicznych walutach (są też kredyty denominowane). Decyzję w sprawie umowy każdorazowo będzie jednak podejmował sąd.

Czy banki zażądają opłat w przypadku unieważnienia umowy?

Po wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości w mediach pojawiły się spekulacje, co będzie działo się, jeśli sąd zgodzi się na unieważnienie umowy kredytowej. Były też doniesienia, że banki w takiej sytuacji mogą domagać się od kredytobiorców "opłaty za korzystanie z kapitału", czyli za czas, w którym na przykład mieszkali w domu, kupionym za pożyczone od banku pieniądze. W grudniu 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził w wydanym stanowisku, że banki nie mogą domagać się od kredytobiorców opłaty za korzystanie z kapitału, jeśli sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny w obcej walucie.

franki 1200.jpg
Skutki wyroku TSUE dla frankowiczów. Jest stanowisko UOKiK ws. "korzystania z kapitału"

- Śledząc coraz częściej pojawiające się doniesienia o próbach nacisku przez banki na kredytobiorców kwestionujących ważność umów kredytowych ze względu na zawarte w nich klauzule abuzywne, nie widzę podstaw prawnych, aby były one uprawnione do żądania jakichkolwiek sum pieniężnych od swoich klientów, gdy sąd unieważni umowę - podkreślał wówczas prezes Urzędu Marek Niechciał.

W podobnym tonie wypowiedział się w sprawie państwa Dziubaków urząd Rzecznika Finansowego. Również jego zdaniem banki nie mają podstaw żądania dodatkowych opłat w przypadku unieważnienia umowy.

- Skutkiem ewentualnego uwzględnienia takiego żądania byłoby wytworzenie sytuacji prawnej i ekonomicznej, w której przedsiębiorca stosujący niedozwolone postanowienia umowne nie tylko nie odniósłby negatywnych skutków związanych z ich stosowaniem, ale uzyskałby nawet większą korzyść niż z wykonania umowy zawierającej postanowienia niedozwolone - czytamy w komunikacie.

Rzecznik Finansowy podkreśla, że po unieważnieniu umowy obie strony będą musiały się ze sobą rozliczyć - bank będzie mógł się domagać zwrotu pożyczonych pieniędzy, a kredytobiorcy będą mogli się domagać zwrotu już wpłaconych rat.

PolskieRadio24.pl, IAR, UOKiK, Rzecznik Finansowy, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Frankowy kredyt państwa Dziubaków. Sąd odracza sprawę o unieważnienie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:30
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył do 3 stycznia rozprawę państwa Dziubaków - frankowiczów, w sprawie których orzekał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszego posiedzenia sądu do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skutki wyroku TSUE dla frankowiczów. Jest stanowisko UOKiK ws. "korzystania z kapitału"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 17:55
Banki nie mogą domagać się od kredytobiorców opłaty za korzystanie z kapitału, jeśli sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny w obcej walucie. To jedno z głównych stwierdzeń w wydanym przez UOKiK stanowisku, dotyczącym potencjalnych skutków październikowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków.
rozwiń zwiń