X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Te nowości warto znać. Co zmieniło się w Kodeksie pracy w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 11:55
W przyszłym roku pojawią się kolejne zmiany w Kodeksie pracy, ale i ten rok przyniósł wiele nowości zainicjowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Powstał otwarty katalog przesłanek uzasadniających dyskryminację, nowe przepisy zmieniły zasady związane z wydawaniem świadectw pracy, a także wzmocniły ochronę pracowników wykorzystujących urlop rodzicielski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay
  • Poprawiono m.in. ochronę pracowników w kwestii dyskryminacji
  • Zmieniły się też przepisy dotyczące mobbingu
  • Teraz łatwiej jest uzyskać świadectwo pracy

Główną ideą przyświecającą wprowadzonym w tym roku zmianom było wzmocnienie ochrony pracowników i ułatwienie realizacji ich uprawnień. Korektę przepisów Kodeksu pracy przeprowadzono w kwestii dyskryminacji, która dotychczas związana była z zamkniętym katalogiem cech lub przekonań pracownika, a traktowanie go gorzej właśnie w związku z tym było dyskryminacją. Zgodnie z nowymi zapisami zamknięty katalog został zlikwidowany, a dyskryminacją stała się każda nierówność traktowania nieuzasadniona obiektywnymi przyczynami.

Eliminuje to tym samym odmienną sytuację prawną osób, których pracodawca nie traktował na równi z innymi, jednak jego motywacje wykraczały poza katalog działań dyskryminacyjnych.


praca1200.jpg
Wyższa płaca minimalna, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?

Dodatkowa ochrona dla opiekunów dziecka

Zweryfikowano również przepisy mówiące o mobbingu. Zgodnie z nowymi regulacjami pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania nawet w sytuacji, gdy nie rozwiązał stosunku pracy. Dotychczas bowiem o odszkodowanie mogli ubiegać się tylko pracownicy, którzy na skutek mobbingu zwolnili się z pracy.

Dodatkową ochronę zyskują również osoby, które zdecydują się na wzięcie urlopu rodzicielskiego, a uprawnienia do takiego urlopu zyskali dodatkowo inni członkowie najbliższej rodziny poza matką i ojcem. Dzieckiem może bowiem zająć się również dziadek, babcia czy brat lub siostra jednego z rodziców. Co ważne osoba taka zyskuje pełną ochronę swojego zatrudnienia, a bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony z naruszeniem przepisów, pracownicy korzystający z urlopu rodzicielskiego będą mogli żądać przywrócenia do pracy oraz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Łatwiej o świadectwo pracy

Część wprowadzonych do Kodeksu pracy zmian ma charakter formalno-prawny i dotyczy trybu wydawania świadectwa pracy.

Od kilku miesięcy pracownik ma dwa tygodnie (zamiast 7 dni), by wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie wystawionego nieprawidłowo dokumentu.

W przypadku nie otrzymania świadectwa pracy ma prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania dokumentu. Natomiast jeżeli pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe, pracownikowi będzie przysługiwało prawo wystąpienia do sądu z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.

Niewydanie świadectwa pracy grozi pracodawcy karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

PolskieRadio24/IAR/PAP/infor.pl/DoS, md

Zobacz więcej na temat: praca kodeks pracy pracownicy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minimalna płaca w górę, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 14:01
W nowym roku, zgodnie z zapowiedziami, będziemy mieli wyższą płacę minimalną. Pracownicy mogą spodziewać się też kilku "punktowych" zmian w prawie pracy. Wiadomo też, że w 2020 roku będzie zdecydowanie mniej szans na zrobienie większych, niedzielnych zakupów - w całym roku ma być tylko siedem niedziel handlowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Istotne zmiany dla pracowników i pracodawców w 2020 r. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 08:42
- Ochrona pracowników w związku z brexitem i praca nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju to jedne z wyzwań na przyszły rok – powiedział wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Przypomniał, że w 2020 r. pracowników i pracodawców czeka wiele zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: przyspieszenie robotyzacji pozwoli utrzymać nasz wzrost gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 11:02
Wprowadzenie pakietu proinwestycyjnego pomoże zwiększyć szanse na utrzymanie Polsce 3-4 proc. wzrostu PKB średniorocznie przez kolejne 10 lat - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Dodał, że pierwsze efekty będą widoczne najwcześniej w pół roku po wejściu pakietu w życie, czyli pod koniec 2020 roku.
rozwiń zwiń