Wygodniejsza podróż przez Polskę. W tym roku otwarto nowe odcinki ważnych dróg

2019-12-27, 11:41

Wygodniejsza podróż przez Polskę. W tym roku otwarto nowe odcinki ważnych dróg
Nowa zakopianka. Foto: Shutterstock

2019 rok przyniósł dla kierowców ważne zmiany, a podróżowanie po naszym kraju stało się szybsze i wygodniejsze. To dzięki otwarciu nowych fragmentów kluczowych dróg. Kierowcy pojechali m.in. nowymi odcinkami zakopianki, do ich dyspozycji oddana też została obwodnica Częstochowy na autostradzie A1.

  • Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka autostrady A1 - obwodnicy Częstochowy
  • Samochody wjechały też na nowe fragmenty zakopianki
  • W tym roku otwarto również odcinki ważnych, regionalnych tras - m.in. S5, S17i S6

W uroczyste otwarcia nowych odcinków dróg obfitowała zwłaszcza końcówka roku. Jeszcze przed świętami samochody wjechały na obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1, która ma docelowo połączyć północ i południe kraju. Ten moment był szczególnie wyczekiwany przez kierowców, bo Częstochowa była miejscem, które bardzo często się korkowało.

Autostradową obwodnicę miasta 23 grudnia otworzył premier Mateusz Morawiecki. Do użytku oddano 20-kilometrowy odcinek A1 między węzłami Częstochowa Północ a Częstochowa Blachownia. 

- Autostrada A1 to kręgosłup drogowy w Polsce. Dziękuję wszystkim tym którzy się do tych prac przyczynili (...) Dzisiaj oddajemy do użytku bardzo ważny odcinek, który wkrótce potem, po dokończeniu za parę lat tego odcinka A1 z Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego, dokończy już tę główną autostradę Północ-Południe - mówił Mateusz Morawiecki na uroczystości otwarcia drogi.

Na razie prędkość na obwodnicy jest ograniczona do 80 kilometrów na godzinę. To ze względu na trwające prace wykończeniowe. Wkrótce do dyspozycji kierowców mają zostać oddane także węzły Częstochowa Blachownia i Częstochowa Jasna Góra.

Autostradowa obwodnica Częstochowy łączy się z innym, otwartym w tym roku fragmentem A1 - 33-kilometrowym odcinkiem z Pyrzowic, dzięki czemu podróż między Katowicami a Częstochową skróciła się o kilkadziesiąt minut.

W budowie jest ostatni brakujący odcinek autostrady A1 między Częstochową a Piotrkowem Trybunalskim (w którym powstaje duży węzeł drogowy). Prace mają zakończyć się w 2022 roku, dzięki czemu A1 będzie w pełni przejezdna od Gdańska aż do granicy z Czechami. Wówczas przejechanie całej Polski z północy na południe będzie zajmować tylko pięć godzin.


Powiązany Artykuł

MM1.jpg
Kierowcy ominą Częstochowę obwodnicą. Otwarto fragment autostrady A1Gz

Szybciej w Tatry

Zakopianka, czyli droga łącząca Kraków i stolicę polskich Tatr, to obecnie jeden z największych placów budowy w Polsce. Przed świętami kierowcom udostępniony został nowy fragment trasy - liczący 7,6 kilometra odcinek między Lubniem a Naprawą. Na razie kierowcy mogą jechać jedną jezdnią drogi, bo na drugiej trwają jeszcze prace wykończeniowe. Z tego też powodu na trasie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 kilometrów na godzinę. Tak ma być do czerwca przyszłego roku.

Od września kierowcy mogą natomiast w pełni korzystać z liczącego ponad 6 kilometrów odcinka zakopianki między Skomielną Białą a Chabówką. Blisko jedna trzecia tego fragmentu prowadzi po specjalnie wybudowanych wiaduktach.

Uwagę mediów przykuwa kolejny odcinek drogi, który będzie przebiegał najdłuższym w Polsce tunelem. W październiku przebito jedną nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. 

Niewykluczone, że najpierw ruch zostanie puszczony jedną nitką tunelu. Wszystkie odcinki nowej zakopianki mają być przejezdne w 2021 roku.

Duże zmiany na trasie S7

Trasa S7 zmienia się też na "wcześniejszych" odcinkach. Przed świętami kierowcy wjechali na nowy, liczący 7,6 kilometra fragment drogi, przebiegający przez Skarżysko Kamienną. Dzięki temu od granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego można już przejechać drogą ekspresową.

Sukcesywnie realizujemy inwestycje na sieci dróg krajowych, tak aby kierowcy mogli podróżować komfortowo i bezpiecznie. Dzięki oddaniu do ruchu drogi ekspresowej S7 koło Skarżyska-Kamiennej zniknie ostatnie wąskie gardło na 200-km odcinku drogi ekspresowej łączącej Mazowsze z Małopolską - mówił w czasie otwarcia drogi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na odcinku trwają prace wykończeniowe. Węzeł Skarżysko Kamienna-Północ ma być oddany do ruchu w maju przyszłego roku.

Jeśli chodzi o trasę S7, to w najbliższych latach budowany będzie odcinek od granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa, mający niespełna 60 kilometrów. Obecnie ekspresówka kończy się kawałek za miejscowością Wodzisław. W październiku wojewoda wydał zgodę na budowę odcinka o długości 18,7 kilometra między Moczydłem a Miechowem. Wcześniej zapadła zgoda na budowę fragmentu Widoma-Szczepanowice.

W budowie pozostaje też fragment trasy S7 między węzłem Warszawa Lotnisko a Grójcem. Ta droga ma być gotowa w 2021. Jest więc szansa, że już wówczas cała trasa między Warszawą a Krakowem będzie miała charakter ekspresówki.

Trasa S7 jest budowana także na północ od Warszawy. W tym roku ogłoszono m.in. przetarg na budowę odcinka Płońsk-Czosnów, przygotowywana jest też rozbudowa trasy na północ od Płońska. Obecnie około 200 kilometrów drogi z Gdańska do Warszawy to droga ekspresowa.


Powiązany Artykuł

strzegowo 1200.jpg
Rozpoczyna się budowa dwóch odcinków S7. Minister: chcemy znieść wykluczenie komunikacyjne

Warszawa lepiej skomunikowana z Lublinem

W tym roku oddano do użytku kilka nowych odcinków korkującej się od lat trasy S17, która połączy Warszawę z Lublinem. Kilka dni temu minister aktywów państwowych Jacek Sasin otworzył 13-kilometrowy fragment drogi między Kołbielą a Garwolinem na Mazowszu. Dzięki temu ekspresówka między stolicą kraju a Lublinem wydłużyła się do 155 kilometrów.

Na budowie S17 w ostatnich 12 miesiącach dużo się działo, bo to już piąty oddany do ruchu w tym roku fragment nowej drogi. Wcześniej kierowcom udostępniono odcinki Garwolin-Gończyce, Gończyce - granica województw, granica województw-Skrudki oraz Skrudki-Kurów Zachód. Oznacza to, że jedynym wąskim gardłem na drodze Warszawa-Lublin pozostaje odcinek między Kołbielą a Warszawą, który jest w budowie.

Szybszy i wygodniejszy przejazd między Poznaniem i Wrocławiem

Zmieniają się również drogi na zachodzie kraju. W połowie grudnia minister Andrzej Adamczyk otworzył 50-kilometrowy odcinek trasy S5 w Wielkopolsce. Dzięki temu cała droga między oboma miastami ma już charakter drogi ekspresowej, co pozwoli skrócić czas przejazdu o pół godziny (do 1,5 godziny).


Powiązany Artykuł

droga 12.jpg
Szybciej z Wrocławia do Poznania. Nowy fragment trasy S5 otwarty

Polskie drogi muszą być bezpieczne i doprowadzimy do tego, korzystając z różnych instrumentów, realizując różne przedsięwzięcia. Te wielkie inwestycyjne, ale także i te małe polegające na inwestycjach w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ta droga jest na wskroś nowoczesna - mówił na uroczystości otwarcia drogi minister infrastruktury.

Otwarto wówczas trzy odcinki drogi: Poznań-Wronczyn, Wronczyn-Kościan i Kościan-Radomicko o łącznej długości około 50 kilometrów.

Pędem przez Pomorze

Dzięki nowym fragmentom w pełni przejezdny jest już 130-kilometrowy odcinek między Goleniowem a Koszalinem. Nowa odcinki pozwolą skrócić przejazd między Szczecinem a Koszalinem o 40 minut.

Droga S6 połączy Szczecin z Trójmiastem - ma mieć w sumie 330 kilometrów długości. Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy kolejnego odcinka, między Koszalinem a Słupskiem. Budowa tego fragmentu ma się zacząć po 2021 roku.

Długa lista zakończonych inwestycji

Ale to nie koniec. W tym roku oddano do użytku kierowców też sporo innych fragmentów dróg. Oto wybrane:

  • Obwodnica Ciechanowa (łączy drogi krajowe nr 50 i 60)
  • Fragment S5 w okolicach Żnina
  • Odcinek drogi S51 (dzięki temu w pełni przejezdna jest obwodnica Olsztyna)
  • Obwodnica Inowrocławia

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej