X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Świąteczny portfel Polaków. Najwięcej wydamy na żywność i prezenty

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 12:38
1428 zł będą nas w tym roku statystycznie kosztowały święta. Choć zwyczajowo na Boże Narodzenie i związane z nim wydatki przeznaczamy określoną kwotę, to według badań większość z nas przekracza budżet już przy zakupach gwiazdkowych prezentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • BIG: na organizację świąt wydamy ponad 1,4 tys. zł.
  • Najwięcej pieniędzy pochłonie zakup żywności i prezentów
  • Co trzeci z nas przy świątecznych wydatkach sięgnie po oszczędności

Większość Polaków twierdzi, że ich świąteczne wydatki będą zbliżone do zeszłorocznych. Ponad 70 proc. wyda tyle samo, co rok temu na choinkę i wystrój domu. Prawie dwie trzecie badanych przewiduje, że wyda tyle samo co w zeszłym roku na prezenty i urządzenie świąt.

Spośród badanych przez CBOS, którzy spodziewają się innych niż w zeszłym roku wydatków na prezenty, dokładnie tyle samo osób planuje ich zwiększenie, co ograniczenie (po 17 proc). Jeśli chodzi o wystrój domu i zakup choinki, więcej osób oczekuje zmniejszenia nakładów niż ich wzrostu. Jedynie w przypadku zaopatrzenia świątecznego stołu większy jest odsetek osób chcących wydać więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku – aż co piąty badany ma taki zamiar, 13 proc. planuje wydać mniej.

Świąteczna rozwaga

Jak wskazują autorzy badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, na planowane w tym roku średnie wydatki świąteczne wynoszące 1428 zł, składają się w największym stopniu koszty prezentów – 553 zł. Średnio 440 zł idzie na żywność, 169 zł na wyjazdy, 64 zł na choinkę, 60 zł na środki czystości i 143 zł na inne rzeczy związane ze świętami. W porównaniu z zeszłym rokiem wydatki wzrosły o 139 zł, czyli ok. 11 proc.

Już na początku grudnia co trzeci Polak miał już za sobą zakupy świąteczne. Co ciekawe – według autorów badania zleconego przez CBRE – Polacy wykazują się świąteczną rozwagą kupując prezenty. Większość zamiast wychodzenia z domu wybiera zakupy przez internet. Statystycznie większość na świąteczne zakupy przeznaczy od 2 do 4 godzin, co piąty na poszukiwaniu prezentów spędzi od 5 do 8 godzin, a co dziesiąty powyżej 8 godzin. Największe galerie odwiedzi ponad milion klientów. Pod choinką znajdziemy głównie kosmetyki, zabawki i książki.

W blisko trzech czwartych polskich rodzin święty Mikołaj przyniesie podarki wszystkim domownikom, w pozostałych domach jedynie dzieciom (18 proc.) lub tylko dorosłym (5 proc.). Jedynie co dwudziesta osoba (5 proc.) nie dostanie niczego. Wyczekiwany przez wielu moment rozpakowywania upominków jest oszacowany średnio na kwotę 168 zł dla dziecka i 146 zł w przypadku dorosłego.


prezenty1200.jpg
Lepsza sytuacja finansowa polskich rodzin. Mniej pożyczek na święta, większe wydatkiFinansowe wyzwanie

85 proc. badanych planuje wykorzystać na organizację świąt bieżące dochody – pensję, emeryturę czy rentę. Nie obędzie się jednak bez naruszenia oszczędności, po które sięgnie co trzeci Polak, a ponad 8 proc. wykorzysta pieniądze z Programu 500+. Z kolei 7 na 100 Polaków, nieznacznie więcej niż przed rokiem, zapowiada, że skorzysta z kredytu lub pożyczki od instytucji finansowych.

Najwięcej osób – 36 proc. – potrzebuje na święta od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Co dziesiątemu wystarczy, że pożyczy 500 zł, co piątemu od 500 do 1000 zł. Kwoty powyżej 3000 zł rozważa co ósmy ankietowany. Niewysokie sumy powodują, że ruch poszukujących przedświątecznego finansowania rozłoży się niemal równo między bankami a firmami pożyczkowymi. Poza tym dwie osoby na 100 zwrócą się o pomoc do rodziny.

Organizacja świąt to finansowe wyzwanie, choć prawie połowa (49 proc.) z nas nie odczuje boleśnie skutków nadmiernych wydatków. Jednak 51 proc. ma jednak z tym problem, a co szósty badany (17 proc.) bardzo poważny. To grupa dla której święta skończą się kłopotami finansowymi.

Okazja, by pomóc

Święta Bożego Narodzenia to jednak nie tylko prezenty i choinka. Dla wielu osób to także okazja, by pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia. Jak pokazuje raport firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2019” Polacy chętnie dzielą się z innymi. Taką postawę deklaruje ponad 73 proc. z nas. Ponad 35 proc. ankietowanych chce pomóc osobom, które zmagają się z ciężkimi chorobami, a prawie jedna czwarta przeznaczy pieniądze dla najbiedniejszych. Na wsparcie mogą liczyć również inicjatywy kulturalne czy organizacje pomagające zwierzętom. Najczęściej Polacy deklarują pomoc finansową w wysokości do 100 zł.

PolskieRadio24/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najpierw obowiązki, potem przyjemności. Ile musimy pracować, by zarobić na świąteczne wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 12:11
Statystyczny Polak musi przepracować średnio 5 dni roboczych, by zarobić na świąteczne wydatki. Dwa razy więcej czasu muszą pracować osoby, które otrzymują minimalne wynagrodzenie. Tak wynika z badania, przeprowadzonego przez Personnel Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy ile kosztują zakupy świąteczne Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:45
Na wszystkie wydatki związane z organizacją Świąt Bożego Narodzenia Polacy przeznaczą w tym roku średnio 1168 zł – wynika z badań Deloitte. Zobacz, jak na pytanie o koszty świąteczne odpowiadali mieszkańcy Warszawy. 
rozwiń zwiń