X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

13. emerytura będzie wypłacana także w 2020 roku. Kiedy seniorzy ją dostaną?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 10:30
Władze, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, chcą ustawowo zagwarantować wypłatę trzynastej emerytury. Zgodnie z opublikowanym niedawno rządowym projektem ustawy świadczenie nie będzie już "jednorazowe", tak jak w tym roku, ale będzie wypłacane co rok. Emeryci mogą być więc spokojni - w 2020 roku także otrzymają "trzynastkę".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Wypłata 13 emerytury będzie zagwarantowana ustawowo
  • Rząd niedawno opublikował projekt w tej sprawie
  • Świadczenie z programu Emerytura Plus będzie wypłacane w podobnym terminie jak w tym roku
  • W planach jest też wprowadzenie czternastej emerytury

Pierwszy raz trzynasta emerytura była wypłacana w tym roku, jako element tak zwanej "piątki Kaczyńskiego". Wynosiła 1100 złotych brutto (ok. 888 zł na rękę). ZUS przelewy zaczął realizować pod koniec kwietnia, a ostatnia transza została wysłana pod koniec maja. W sumie do kilku milionów polskich emerytów i rencistów trafiło prawie 11 miliardów złotych.

Emerytura Plus także w 2020 roku

W kampanii wyborczej przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi politycy PiS deklarowali, że program Emerytura Plus będzie kontynuowany. Zapowiadali też, że kwestia wypłaty "trzynastek" zostanie uregulowana ustawowo, tak by trafiały one do emerytów co roku.

Wprowadzimy trzynastą emeryturę jako ustawowy mechanizm, na stałe - mówił we wrześniu w radiowej Jedynce Jacek Sasin. Jak dodał, ta kwestia będzie jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie się rząd po wyborach - o ile PiS utrzyma władzę.

Prawo i Sprawiedliwość wybory wygrało, i faktycznie - szybko zajęło się tym tematem. W grudniu rząd opublikował nowy projekt ustawy w tej sprawie.

Trzynastka ma trafić w 2020 roku do każdego emeryta i rencisty. Jej wysokość wyniesie 1200 złotych brutto (nieco ponad 900 złotych na rękę), co ma związek z planowaną ogólną waloryzacją świadczeń emerytalnych w nowym roku. Rządzący przewidują, że na wypłatę trzynastek w nowym roku przeznaczone zostanie 11,7 miliarda złotych.

Kiedy emeryci i renciści mogą spodziewać się świadczenia na swoich kontach? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zadeklarowała na antenie TVP Info, że trzynaste emerytury w 2020 roku będą wypłacane w kwietniu.

Marlena Maląg tt-1200.jpg
Szefowa Ministerstwa Rodziny: wypłata 13. emerytury już w kwietniu

W planach również czternaste emerytury

W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział także wprowadzenie czternastych emerytur. Te mają być wypłacane już od 2021 roku. Minister Marlena Maląg mówiła, że projekt dotyczący tej kwestii jest w przygotowaniu.

Rzecznik rządu Piotr Müller pod koniec październik deklarował, że obydwa projekty (dot 13. i 14. emerytury) zostaną przyjęte w ciągu pierwszych stu dni pracy nowego rządu.

ZUS gotowy na wypłatę "trzynastek"

Tymczasem, jak zapewniała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, ZUS jest już gotowy na wypłatę "trzynastek" w 2020 roku i czeka na ruch ze strony rządu.

Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać, jesteśmy przygotowani - podkreśliła w rozmowie z "Super Expressem". 

PolskieRadio24.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrost najniżej emerytury w przyszłym roku. Stanisław Szwed: na rękę wyjdzie lekko ponad tysiąc złotych

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:36
Od 1 marca 2020 r., w związku z waloryzacją, minimalna emerytura wyniesie 1200 zł brutto - informuje w sobotnim wydaniu "Super Expressu" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodaje, że resort pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami dot. 13. i 14. emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat. Komisje poparły projekt ws. emerytur dla kobiet z rocznika 1953

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:40
Komisje senackie opowiedziały się we wtorek za inicjatywą senacką w sprawie ponownego przeliczenia wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953. Z nowych przepisów mogłoby skorzystać ok. 44 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Ministerstwa Rodziny: wypłata 13. emerytury już w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 22:41
- Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone - powiedziała w czwartek na antenie TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Gertruda Uścińska: ZUS ma się bardzo dobrze, ale trzeba stale edukować, że tylko większe składki oznaczają wyższą emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:00
Rok 2019 kończymy jednoznacznie pomyślnie z punktu widzenia emerytów i pozostałych świadczeniobiorców ZUS. Ale także na rok nadchodzący mogą być oni spokojni zarówno jeśli chodzi o 13. emeryturę, jak i waloryzację czy pozostałe świadczenia. Kondycja ZUS jest bardzo dobra  - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń