X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: Choć mamy polskiego komisarza ds. rolnictwa, trzeba będzie walczyć o 100 % dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 16:00
-Polityka rolna to jeden z obszarów, od którego Unia Europejska będzie  wymagała zmian, choćby tych związanych z ochroną klimatu, a to powinno wiązać się ze wsparciem finansowym. Pewnie jednak nie trafią one do Polski w oczekiwanym przez nas stopniu, bo każdy będzie lobbował dla siebie – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Fot. Min. Rolnictwa

Ekspertka z banku pocztowego odnosiła się do przedstawionych 10 grudnia przez komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego celów, jakie postawił sobie na rozpoczynającą się kadencję. 

- Jak w przy każdym budżecie trwają przetargi, podchody różnych lobby. Polska też musi się starać. Niewątpliwie nasz komisarz jest poniekąd naszym atutem, choć musi być bezstronny bo działa w imieniu całej Unii. Prawda jest taka, że rolnictwo w Unii jest bardzo zróżnicowane, a do tego pieniądze na rolnictwo rywalizują z tymi na infrastrukturę, politykę spójności, na programy dotyczące imigrantów itd. – mówił drugi gość audycji Marek Kłoczko, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej. 

Konta tylko dla podatków

Drugim tematem poruszonym w "Rządach Pieniądza" było jedno konto podatkowe, które ma wejść w życie od początku 2020 r. Przedsiębiorcy będą na nie wpłacali wszystkie zobowiązania podatkowe, po czym pieniądze będą przekazywane najpierw na jakiekolwiek zaległości, później na najwcześniejsze zobowiązania, a dopiero na końcu na te, które wskazał podatnik.

- Jest to rozwiązanie pożądane przez podatników. Tak jak jeden rachunek w ZUS cieszy się powodzeniem i dobrymi opiniami tak  w tym wypadku jest na to spora szansa – mówiła Monika Kurtek. Zaznaczyła, że przedsiębiorcy, który płaci kilka różnych podatków będzie dużo łatwiej pilnować jednego rachunku. Także urzędom skarbowym będzie prościej rozliczać zobowiązania.

W opinii Marka Kłoczko na początku trzeba będzie ten system "ułożyć", bo "w okresie przejściowym zawsze jest bowiem trochę bałaganu, interpretacji".

- Postęp technologiczny jest tak szybki, że jesteśmy skazani na to, że co jakiś czas władza będzie z niego korzystała i upraszczała życie obywatela i przedsiębiorcy - mówił gość audycji.

Coraz mnie zaległości

Odnosząc się do kolejności spłat Marek Kłoczko zaznaczył, że jest to także sposób na "wydobycie" nieprawidłowości w płatnościach podatkowych. Dodał, że trzeba będzie pamiętać o różnych terminach płatności podatków i wpłacać je odpowiednio wcześnie.

Monika Kurtek dodała, że ponieważ dotychczasowe numery kont staną się od nowego roku nieaktualne, to warto jak najszerzej informować podatników o zmianach.

- Obecne rachunki wygasają 31 grudnia. Jeśli ktoś będzie nadal próbował wpłacać pieniądze na dotychczasowe konta to będą one zwracane – mówiła.

Zdaniem Marka Kłoczko ważne będzie też to jak szybko urzędnicy wprowadzą zmiany, "bo prawda jest taka, że pani w urzędzie ręcznie wklepuje konta do systemu elektronicznego i zdarzają się liczne pomyłki".  

 Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

Program prowadziła Anna Grabowska