X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W ZUS o demografii. Eksperci: przed Polską stoją poważne wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:51
W siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie trwa dwudniowe seminarium poświęcone demografii. Tematem przewodnim debaty jest proces starzenia się społeczeństwa. W dyskusji biorą udział zaproszeni goście, m.in z Czech, Finlandii, Litwy i Węgier.
Audio
  • W ZUS-ie o demografii. Eksperci: przed Polską stoją poważne wyzwania (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Debata w ZUS
Debata w ZUSFoto: TT/ZUS

Temat demografii jest bardzo istotny, stąd warto go poruszać w debacie publicznej - mówiła w swoim wystąpieniu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała, chodzi o wypracowanie strategii dot. demografii na nadchodzące dekady. Zwróciła przy tym uwagę, że w Polsce powołany został pełnomocnik rządu ds. demografii, co pokazuje, że władze poważnie podchodzą do tematu, niejako nawiązując do tych działań, które podejmują inne państwa europejskie.

Od demografii nie uciekniemy

Demografia jest jednym z podstawowych czynników, jakie wpływają na system emerytalny - podkreślała Hanna Zalewska, dyr. departamentu statystyki i prognoz aktuarialnych w ZUS. Wskazywała, że obecnie w Polsce de facto nie ma przyrostu naturalnego, a dzietność na poziomie 1,43 nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń. To w połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa oznacza, że obciążenie naszego systemu emerytalnego będzie coraz większe.

Hanna Zalewska zwróciła przy tym uwagę, że prognozy dotyczące demografii w Polsce nie są optymistyczne, co, jak podkreśliła, wymaga działań "radykalnych" i przeprowadzenia pogłębionych analiz, jak wyjść z demograficznego i emerytalnego "impasu".

Władze: opracujemy strategię demograficzną

- Przygotowanie strategii demograficznej to wyzwanie na najbliższe lata - powiedziała Barbara Socha, pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej. Dodała, że planowany jest specjalny pakiet rozwiązań w tym zakresie.

- Chcemy go tworzyć w oparciu o szczegółowe badania. Tylko precyzyjna diagnoza pozwoli opracować dobry program - zaznaczyła.

Dziś drugi dzień obrad w ramach seminarium ZUS. Debatę zdominuje temat nowych, innowacyjnych rozwiązań w europejskich systemach emerytalnych.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: ZUS społeczeństwo emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. Andrusiewicz: limit 30-krotności ZUS jest po to, żeby bogatsi sami się ubezpieczali

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 08:45
- Limit 30-krotności wprowadzono po to, żeby osoby lepiej zarabiające mogły większe środki, żeby mogły wykorzystać je na dodatkowe zabezpieczenie się na starość, czyli inwestycje w IKE, IKZE, czy jakiekolwiek inne formy oszczędzania - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z ZUS
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na czasie z ZUS". O ubezpieczeniu wypadkowym

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:45
- Wypadek nie może być zawiniony przez nas, a warunkiem otrzymania zasiłku jest wypełnienie przez pracodawcę stosownej dokumentacji. W innym przypadku nie ma mowy o wypłacie świadczenia - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłacania "trzynastek", czekamy na ustawę

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:29
- Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać, jesteśmy przygotowani - zadeklarowała w rozmowie z "Super Expressem" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.
rozwiń zwiń