X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Afrykański pomór świń dotarł do Wielkopolski. Jest pierwszy przypadek choroby

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:05
Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że potwierdzono pierwszy przypadek dzika padłego z powodu afrykańskiego pomoru świń w województwie wielkopolskim. Wirus ASF wykryto u zwierzęcia znalezionego w okolicach miejscowości Kębłowo w pow. wolsztyńskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Neil Burton
  • Urząd potwierdza: wirus ASF dotarł do Wielkopolski
  • Wielkopolska to duże zagłębie hodowli trzody chlewnej
  • Władze wprowadzają specjalne środki bezpieczeństwa

Wielkopolska to największe w kraju zagłębie produkcji wieprzowiny. W tym rejonie kraju hodowanych jest ponad 3,5 miliona świń. 

Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa ASF w Wielkopolsce został potwierdzony na terenie gminy Wolsztyn w Kębłowie. W rezultacie podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych, izolacji strefy zagrożenia – poinformował urząd wojewódzki w komunikacie.

asf free 1200.JPG
Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

Hodowcy muszą działać

Powiatowy lekarz weterynarii w Wolsztynie lek wet. Dominika Kmet jeszcze dziś rozporządzenie określające strefę zagrożenia ASF na terenie powiatu. Rolnicy będą musieli zgłaszać służbom weterynaryjnym chęć przewiezienia trzody chlewnej do rzeźni lub innego gospodarstwa. 

Na terenie, który będzie objęty dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 87 gospodarstw, w których hodowanych jest ok. 11 tys. świń.

Specjalne środki bezpieczeństwa

W związku z zagrożeniem ASF w poniedziałek wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie sanitarnego odstrzału dzików w zachodniej części regionu. Wojewoda nakazał też zgłaszanie padłych dzików właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii oraz niezwłoczne dostarczanie przez myśliwych każdego odstrzelonego dzika do miejsca nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej.

Trwa budowa ogrodzenia rozgraniczającego lasy województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Płot ma powstrzymać migracje dzików pomiędzy regionami. Według informacji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na razie ogrodzenie mierzy ok. 20 km.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla rolników, którzy w związku z ASF chcą zrezygnować z hodowli trzody chlewnej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:15
Od 30 sierpnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:15
Budowę płotu mającego powstrzymać rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Od kilku dni przypadki ASF u dzików notowane są w województwie lubuskim na granicy z Wielkopolską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF rozprzestrzenia się na zachód. Jak "obronić" Lubuskie i Wielkopolskę?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:45
Afrykański pomór świń przesuwa się coraz bardziej na zachód Polski. Przenoszą go dziki i ludzie, najprawdopodobniej w żywności. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nie ma rzeczywistej depopulacji dzików, tylko ich monitorowanie. To wzbudza obawy producentów trzody chlewnej w Wielkopolsce i na Kujawach - w regionach, w których są duże profesjonalne hodowle.
rozwiń zwiń