X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ASF rozprzestrzenia się na zachód. Jak "obronić" Lubuskie i Wielkopolskę?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:45
Afrykański pomór świń przesuwa się coraz bardziej na zachód Polski. Przenoszą go dziki i ludzie, najprawdopodobniej w żywności. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nie ma rzeczywistej depopulacji dzików, tylko ich monitorowanie. To wzbudza obawy producentów trzody chlewnej w Wielkopolsce i na Kujawach - w regionach, w których są duże profesjonalne hodowle.
Audio
  • ASF rozprzestrzenia się na zachód. Jak "obronić" Lubuskie i Wielkopolskę? (Aleksander Tycner/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej mówi, że producenci mają wrażenie, że choć odstrzał dzików jest realizowany, to populacja tych zwierząt wcale nie maleje.

- Dotychczasowe odstrzały są niewystarczające, by zatrzymać "marsz" wirusa na zachód - podkreśla. Jak dodaje, pomóc w walce rozprzestrzeniania się choroby może pomóc skorzystanie z tzw. metody czeskiej, którą można jednak zastosować jedynie w miejscach oddalonych od "czerwonych stref" ASF i takich, w których obszar występowania zarażonych wirusem zwierząt jest ograniczony. Metoda czeska to ogrodzenie miejsc, w których przebywają chore dziki, a potem odstrzał zwierząt w pobliżu ogrodzenia, a później - w środku ogrodzonego obszaru.

- Czechom zabrakło to rok, ale udało im się pozbyć wirusa z populacji dzików. Liczę, że podobne działania zostaną podjęte w Lubuskiem i że uda się "obronić" Wielkopolskę i inne regiony - wskazuje Aleksander Dargiewicz. 

Niemcy też muszą myśleć o problemie ASF

Jeśli chodzi o Niemców, to zdaniem Dargiewicza, powinni rozważyć budowę płotu wzdłuż granicy. To, jego zdaniem, może pomóc w uniknięciu przykrych konsekwencji dotarcia wirusa ASF do Niemiec, w tym zamknięcia rynków azjatyckich dla niemieckiej wieprzowiny.

Polska nie może eksportować wieprzowiny do Chin, więc zasila rynek europejski, w tym niemiecki. Jeśli Niemcy przestaną sprzedawać Chińczykom, nadpodaż tego mięsa w Europie może być ogromna.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: afrykański pomór świń

Czytaj także

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega grzybiarzy. Mogą oni rozprzestrzeniać ASF

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 12:11
Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. "W grzybobraniu nie powinny uczestniczyć osoby mające styczność ze świniami" - podkreśla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:15
Budowę płotu mającego powstrzymać rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Od kilku dni przypadki ASF u dzików notowane są w województwie lubuskim na granicy z Wielkopolską.
rozwiń zwiń