X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: robotyzacja to odpowiedź na brak rąk do pracy i problemy z demografią

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 09:54
W Polsce na 10 tys. pracowników przypada zaledwie 42 roboty. W Niemczech - 339. W lepszej sytuacji są też np. Czesi, nie mówiąc już o państwach azjatyckich jak Korea czy Singapur, gdzie liczba ta  jest jeszcze dwukrotnie większa niż w Niemczech. Choć robotów w Polsce jest coraz więcej – w 2018 r. wzrost o 17,5 proc. - to jednak potrzebne są zachęty, żeby firmy chciały w nie inwestować – mówił gość audycji Rządy Pieniądza Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który opracował raport w tej sprawie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Zapp2Photo

- Na razie nie nauczyliśmy się w przemyśle korzystać z robotyzacji w takim stopniu jak w innych państwach europejskich. Pytanie czy przedsiębiorcy (…) mają świadomość tego co ich czeka – analizował Piotr Arak. Przypomniał, że Niemcy ukuli pojęcie przemysłu 4.0 jako narzędzia marketingowego, a nie pojęcia ekonomicznego. W ten sposób starają się zobrazować wszystkie zmiany, jakie niemieckie firmy będą musiały przejść w niedługim czasie.

- Dla nas Niemcy to bardzo ważny partner gospodarczy (…). Jeżeli oni mają problem z robotyzacją (…) to my tym bardziej musimy w nią inwestować. Jeżeli firmy nie są w stanie same zobaczyć, że ich strategia będzie musiała ulec zmianie (….) to można to wymusić dając im korzyść fiskalną. Głupim będzie ten kto z tego rozwiązania nie skorzysta – mówił Piotr Ara,. Wskazał na ulgę w CIT i pełną amortyzację inwestycji co „zmniejszy ekspozycję na ryzyko".

- Limity finansowe przy robotyzacji to zupełnie inne nakłady niż jednorazowa amortyzacja, o której była mowa w expose premiera, bo w stosunku do robotyzacji jest to dość niska kwota – oceniała Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. W jej opinii roboty umożliwią wytwarzanie bardziej zaawansowanych produktów, bo obniżają ryzyko błędu co pozwala wytwarzać towary o dużo wyższej jakości, wymagające większej dokładności w konstruowaniu.

Ekspertka KIG zastanawiała się czy nie warto przeanalizować jak wygląda proces robotyzacji w firmach publicznych, bo to od nich można byłoby zacząć proces rozwoju w  tej dziedzinie.

- Państwo mogłoby promować robotyzację także samemu inwestując w nią poprzez spółki Skarbu Państwa – mówiła Agnieszka Durlik. Wskazała również, że w procesie rozwoju robotyzacji szczególne znaczenie ma edukacja, zarówno przedsiębiorców, jak i młodych ludzi, którzy wybierają kierunek nauki.

- Mechatroników, elektroników nie mamy zbyt wielu. To trudne kierunki, ale takie, które pomogą nam nie tylko kupować roboty, ale też tworzyć własne i je serwisować  – podkreślała Agnieszka Durlik. W jej opinii, to właśnie roboty są odpowiedzią na kurczące się zasoby rąk do pracy i problemy z demografią.

Goście Rządów Pieniądza rozmawiali też o nastrojach konsumenckich i znaczeniu dla gospodarki takich akcji jak Black Friday.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

PolskieRadio 24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak