X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny prądu 2020. Rząd: zrobimy wszystko, by dla gospodarstw domowych nie wzrosły

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 07:10
Cena prądu dla gospodarstw domowych w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej. Mniej płacą tylko Litwini, Węgrzy i Bułgarzy - takie dane podał europejski urząd statystyczny, Eurostat. Rząd będzie się starał, by stawki za prąd dla odbiorców indywidualnych nie wzrosły - powiedział w Polskim Radiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, AphichetC

- Taki cel postawiliśmy sobie, żeby mimo tego, że prąd drożeje, to żeby to było nieodczuwalne dla polskich gospodarstw domowych. Cztery duże spółki energetyczne są kontrolowane przez Skarb Państwa, ale z drugiej strony są to też spółki prawa handlowego. Tu jest szereg czynników, które mają wpływ na ceny prądu, ale my jesteśmy zdeterminowani, by nie było podwyżek dla odbiorców indywidualnych - zadeklarował Michał Dworczyk.

Te cztery duże spółki, tak zwani sprzedawcy z urzędu czyli Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea i Tauron Polska Energia czekają obecnie na zakończenie postępowania taryfowego przez Urząd Regulacji Energetyki - mówi rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Jak dodaje, regulator wezwał firmy do złożenia kolejnych wyjaśnień, na co mają czas do końca miesiąca. Agnieszka Głośniewska wyjaśnia, że celem postępowania jest zapewnienie, że ceny prądu będą miały racjonalne uzasadnienie w kosztach ponoszonych przez firmy energetyczne.

Podwyżki - nieuchronne?

Aby nowe ceny mogły wejść w życie od 1 stycznia, do 17 grudnia taryfy powinny być zatwierdzone. Zdaniem Piotra Stępińskiego z portalu biznesalert.pl podwyżki cen prądu są nieuchronne i trzeba na nie przygotować zarówno społeczeństwo, jak i biznes.

-To przede wszystkim konsekwencja tego, że nasza energetyka jest przede wszystkim oparta na węglu, który jest paliwem wysokoemisyjnym. Musimy kupować uprawnienia do emisji CO2, a te są coraz droższe. Rząd zapowiada zamrożenie cen tylko dla gospodarstw domowych, nie wiadomo jednak, w jaki sposób miałby te ceny zamrozić - wskazuje.

Jeśli miałby być to podobny mechanizm, jak w tym roku, to są poważne obawy, że Komisja Europejska uzna go za niedozwoloną pomoc publiczną. Na przygotowanie innego schematu czasu jest coraz mniej. Ekspert zwraca uwagę, że przy Senacie, w którym przewagę ma opozycja, trudno będzie uchwalić stosowną ustawę w takim tempie, jak rok temu. Podkreśla, że do tej pory nie znamy mechanizmu zamrożenia cen dla gospodarstw domowych, a nawet jeśli to uda się osiągnąć, to i tak Polacy zapłacą więcej za inne produkty.

Bo wzrosną ceny prądu dla firm, a zatem i ceny wytwarzanych przez nie produktów. W przyszłym roku rosnącymi kosztami uprawnień do emisji dwutlenku węgla zostaną obciążeni odbiorcy. W ciągu półtora roku wzrosły one aż o 400 procent, co przełożyło się na wzrost cen energii na rynku hurtowym o 60 procent.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md


Zobacz więcej na temat: energetyka prąd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowelizacja ustawy ws. cen prądu. Kto zapłaci tyle co rok temu, a kto więcej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 09:07
Sejm przyjął drugą nowelizację ustawy o cenach prądu. Średnie i duże firmy zapłacą za prąd więcej, jeśli wykorzystały pomoc publiczną de minimis. Ceny energii w tym roku zostaną natomiast zamrożone dla gospodarstw domowych, samorządów, szpitali i małych firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSE: rekordowe zapotrzebowanie na prąd

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:40
W środę o godzinie 13.15 padł rekord zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym w szczycie porannym okresu letniego - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu z podpisem ministra energii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:30
Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu określa m.in. sposoby obliczania różnicy ceny, rekompensaty finansowej, średnioważonych cen na rynku oraz cen obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Zawiera m.in. wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej, o których mowa w ustawie - poinformowało ME.
rozwiń zwiń