X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Wrocław także ma problemy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:49
Nie tylko Warszawa ma opóźnienie w wysyłaniu zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu we własność. Jak informuje "Gazeta Wrocławska", poślizg pod tym względem jest też w stolicy Dolnego Śląska. Według założeń zaświadczenia miały trafić do wszystkich zainteresowanych do końca tego roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak czytamy, do tej pory zaświadczenia dostało około 49 tysięcy wrocławian, a w sumie przekształcenie dotyczy nawet 130 tysięcy osób. To oznacza, że pisma trafiły do tej pory zaledwie do jednej trzeciej zainteresowanych.

Otrzymanie takiego zaświadczenia jest o tyle ważne, że uruchamia cały "proces". Na jego podstawie można się ubiegać o bonifikatę (rabat) przy spłacaniu opłaty przekształceniowej. Mieszkańcy Wrocławia obawiają się, że jeśli nie otrzymają pisma do końca roku, to nie będą mogli otrzymać bonifikaty przy spłacie całej należności z góry. We Wrocławiu radni uchwalili, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy przekształceniowej wyniesie ona 90 procent. Urzędnicy zapewniają jednak, że prawo do 90-procentowej bonifikaty będzie utrzymane, o ile załatwią całą sprawę w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania zaświadczenia - chodzi o zgłoszenie zamiaru zapłacenia całej kwoty "z góry" i uregulowanie należności.

Nie ma obowiązku płacenia z góry całej kwoty - w takim przypadku opłatę przekształceniową będziemy płacić przez 20 lat, a będzie ona miała wysokość ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste.

Wrocławski ratusz się tłumaczy

Odpowiadając na zapytanie "Gazety Wrocławskiej" dotyczące opóźnienia wrocławski Urząd Miasta mówi o "powodach obiektywnych", a więc toczących się postępowaniach dotyczących na przykład stanu prawnego gruntów. Według urzędników, do końca roku 5% zaświadczeń w ogóle nie zostanie wysłanych do zainteresowanych.

Podobny problem także w stolicy

W Warszawie zaświadczenia otrzymała tylko nieco ponad 1/3 uprawnionych - wysłano ok. 147 tysięcy pism. Według wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego do końca roku pisma mają trafić do połowy uprawnionych - w Warszawie to około 447 tysięcy osób. Cały proces - według Soszyńskiego - ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.

Opóźnienie w Warszawie skrytykowali radni PiS. Dariusz Lasocki przekonywał, że poślizg to skutek m.in. tego, że miasto do całego procesu skierowało zbyt małą liczbę urzędników.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach, które nie są wykorzystywane komercyjnie, formalnie dokonało się z początkiem tego roku. Zaświadczenie jest potwierdzeniem tego faktu. Jeśli nie dostaliśmy takiego pisma, to powinniśmy sprawdzić w urzędzie gminy (miasta), czy nasza nieruchomość podlega przekształceniu.

PolskieRadio24.pl, Gazeta Wrocławska, wczesn., md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. W Warszawie wydano tylko 3,9 proc. zaświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 21:20
- Zakładam, że pan prezydent Rafał Trzaskowski znajdzie sposób na to, aby przyspieszyć oddawanie Warszawiakom własności - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Poinformował, że władze stolicy do połowy br. wydały tylko 30 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. - To 3,9 proc. takich dokumentów, które mają zostać wydane w tym mieście - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego. W Warszawie spore opóźnienie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 13:42
Proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność zakończy się w Warszawie w połowie przyszłego roku - poinformował wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Wiadomo więc, że, przynajmniej w stolicy, nie uda się dotrzymać pierwotnie zakładanego terminu - według planów władz centralnych proces przekształceń w całym kraju potrwa do końca roku.
rozwiń zwiń