X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koleją w Tatry szybciej i wygodniej. UE dofinansuje modernizację trasy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:12
Będzie unijne dofinansowanie dla modernizacji linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego. W Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie podpisano umowę o wsparciu w wysokości ponad 715 milionów złotych. Pokryje to prawie połowę wydatków na inwestycję.
Stacja kolejowa w Radziszowie k. Skawiny
Stacja kolejowa w Radziszowie k. SkawinyFoto: TT/PKP PLK
  • Odcinek Kraków-Zakopane przejdzie gruntowną modernizację
  • Już teraz trasa jest przebudowywana
  • Kwotą 715 milionów złotych inwestycję dofinansuje Unia Europejska
  • Dziś podpisano umowę ws. unijnego wsparcia
  • Zmodernizowana zostanie nie tylko sama trasa kolejowa, ale też okoliczna infrastruktura

Kolejarze wymienią tory i trakcję, wybudują też nowe, bezkolizyjne przejazdy dla samochodów. Jak mówi szef PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel, projekt jest cały czas uzupełniany. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni dopisano do niego drugi tor na odcinku z Nowego Targu do Poronina. Projektowane są także nowe mosty, wiadukty, przejścia i przejazdy.

- Korzyści z dzisiaj podpisywanej umowy można streścić w trzech słowach: bezpieczeństwo, ekologia, dostępność. Po modernizacji znacznie zwiększy się bezpieczeństwo zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym. Projekt przyczyni się również do zmniejszenia oddziaływania linii kolejowej na środowisko. Co ważne, szczególnie dla mojego resortu, który zajmuje się Programem Dostępność Plus, po zakończeniu inwestycji zostaną wyeliminowane bariery architektoniczne na peronach. Lokomotywą rozwoju polskiej kolei są fundusze unijne i POIiŚ. W obecnej perspektywie na inwestycje kolejowe przeznaczono dużą część środków w ramach całego programu, bo blisko 20 proc., czyli 5 mld euro - podkreśliła podczas uroczystości podpisania umowy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

Gruntowna przebudowa infrastruktury

Zaplanowano modernizację 19 stacji i 11 przystanków. Powstanie też 6 zupełnie nowych przystanków osobowych, a 16 mostów zostanie przebudowanych.


Andrzej Adamczyk 1200.jpg
A. Adamczyk: Polska musi dysponować nowoczesnym transportem kolejowym

 - Polska kolej cieszy się coraz większym zaufaniem pasażerów, o czym świadczą wyniki przewozowe. Chcemy, by rosła liczba pasażerów oraz ilość towarów przewożonych koleją. Dzięki realizacji projektów z Krajowego Programu Kolejowego tworzymy spójną sieć kolejową, z której korzystają pasażerowie, zapewniając jednocześnie coraz lepsze warunki przewozu towarów. Każda inwestycja, polegająca na modernizacji torów kolejowych, remoncie dworców czy zakupie taboru przybliża nas do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Podpisana dziś umowa na ponad 715 mln złotych dofinansowania unijnego na rozwój transportu kolejowego w Małopolsce jest kolejnym krokiem do krótszych podróży koleją z Krakowa na południe Polski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szybsza podróż koleją do stolicy Tatr

Dziś podróż między Krakowem a Zakopanem trwa ponad 3 godziny. Po zakończeniu prac ten czas znacznie się skróci. Jak powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, remont poprawi też komfort podróży. Podkreśliła, że po remoncie znikną utrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Łatwiejszą podroż będą też mieli pasażerowie z dużą ilością bagażu.

Wartość całego remontu linii z Krakowa do Zakopanego to prawie półtora miliarda złotych.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk: zmniejszamy wykluczone komunikacyjne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 16:46
Sześć miliardów złotych na polskie drogi lokalne i opracowanie przepisów wprowadzających zakaz likwidacji linii kolejowych- to elementy działań rządu mających na celu zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego w Polsce - mówił w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podczas konferencji PiS "Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce" minister przedstawiał działania w tym zakresie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK, budowa dróg, rozwój kolei. Cztery lata inwestycji rządu w infrastrukturę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 13:50
Rząd PiS ambitnie podszedł do inwestycji w rozwój infrastruktury. Sztandarowym projektem stał się Centralny Port Komunikacyjny - lotnisko, które ma zacząć działać w połowie 2027 roku. W innych dziedzinach krajowej logistyki także dużo się działo. Oddano do użytku lub powstały projekty kolejnych obwodnic, mostów i dróg ekspresowych. Wiele uwagi poświęcono przywracaniu lokalnych połączeń PKS. Ogromne pieniądze m.in. z UE przeznaczono na modernizację sieci kolejowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia wesprze Polskę przy budowie dróg ekspresowych. Umowy podpisane

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:21
Sektor drogowy w Polsce otrzymał unijne dofinansowanie wynoszące 2,3 mld zł na budowę trzech dróg ekspresowych w województwach mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim. Dziś podpisano umowy w tej sprawie.
rozwiń zwiń