X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niemcy zaczynają kusić Ukraińców. Czy Polska wie, jak ich zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 09:31
Ukraińcy coraz mniej chętnie wybierają Polskę na kraj imigracji zarobkowej. Ponowny przyjazd do naszego kraju do pracy planuje 53% Ukraińców, o 5 punktów procentowych mniej niż rok temu - wynika z raportu Personnel Service.
Audio
  • Niemcy zaczynają kusić Ukraińców. Czy Polska wie, jak ich zatrzymać? (I.Kostyszyn/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nd3000/Shutterstock

W rankingu krajów, w których kadra ze wschodu chce pracować najbardziej, ustąpiliśmy miejsca Niemcom - mówi Monika Banyś z Personnel Service. Jak dodaje, nadal 53% Ukraińców deklaruje, że wróci do Polski, ale jeśli zapytamy ich o miejsce, w którym chcieliby pracować najbardziej, to tu wyprzedzają nas Niemcy. Monika Banyś mówi, że rolę odgrywa tu przede wszystkim aspekt finansowy, a więc to, że za Odrą można zarobić więcej niż w Polsce.

Ukraińcy w Niemczech nie będą mieli łatwo

Niemcy są dzisiaj w Europie jednym z głównych konkurentów dla Polski jeżeli chodzi o pracowników ze Wschodu i to zarówno gdy chodzi o polskich pracowników, jak i tych, którzy napływają na nasz rynek z innych regionów Europy. Ale nie powinniśmy obawiać się masowych wyjazdów Ukraińców z Polski, nawet mimo to, że Niemcy będą wdrażać od 2020 roku nową politykę migracyjną, która zliberalizuje ich przepisy pod kątem dostępności tego rynku pracy - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Podkreśla przy tym, że "próg wejścia" na niemiecki rynek pracy dla Ukraińców pozostanie wysoki - pojawia się większa niż w przypadku Polski bariera językowa, poza tym Niemcy szukają przede wszystkim pracowników wykwalifikowanych, podczas gdy do Polski przyjeżdżają przede wszystkim ci o niższych kompetencjach.

Polska nadal ma Ukraińcom dużo do zaoferowania

Na szczęście w przypadku imigracji liczą się nie tylko pieniądze, ale także na przykład rozłąka z rodziną. Polska ma więc nadal pewne przewagi, które możemy i powinniśmy wykorzystać - zwraca uwagę Monika Banyś. Chodzi tu np. o bliskość geograficzną i językową.

Eksperci twierdzą jednak zgodnie, że potencjał imigracji z Ukrainy trochę zaczyna się wyczerpywać i w przyszłym roku ta tendencja zacznie się pogłębiać. Dlatego powinniśmy zawalczyć o pracowników z Ukrainy - mówi Monika Banyś. Jej zdaniem powinniśmy stworzyć odpowiednią politykę migracyjną, uwzględniającą m.in. to, że nasz rynek pracy potrzebuje nie tylko pracowników tymczasowych, ale też osób, które zostaną u nas na stałe. Takie osoby - jej zdaniem - potrzebują ułatwień np. przy nostryfikacji dyplomów.

Pracownicy z Ukrainy pracują w Polsce przede wszystkim na stanowiskach niższego szczebla, najczęściej na produkcji, w rolnictwie czy w budownictwie, ale też coraz częściej w usługach. To są branże, które jako pierwsze odczują skutki odpływu tych pracowników.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, I.Kostyszyn, md

Zobacz więcej na temat: Ukraina rynek pracy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagraniczni pracownicy zasilają ZUS. Najbardziej Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 14:30
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To ponad pięć razy więcej, niż na początku 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka migracyjna Polski: bezpieczeństwo państwa na pierwszym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 10:22
Polityka migracyjna musi być podporządkowana zasadom bezpieczeństwa państwa, być prowadzona według koncepcji kultury wiodącej, która wyznacza imigrantom określone ramy funkcjonowania w państwie, a nie w oparciu o model wielokulturowości i skupiać się na bieżących potrzebach rynku pracy - wynika z dokumentu "Polityka migracyjna Polski" przygotowanego przez MSWiA.
rozwiń zwiń