X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przetwórstwo warzyw i owoców może być jeszcze bardziej opłacalne. Pomaga w tym ARiMR

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 12:28
Przetwórstwo surowców rolnych i handel detaliczny stwarzają szansę na dodatkowe źródło dochodów dla gospodarstw. W rozwinięciu tego rodzaju działalności może pomóc dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Od 21 listopada do 20 grudnia rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.

Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) w ramach tak zwanego małego przetwórstwa obejmuje między innymi przetwory z owoców i warzyw, na przykład soki, dżemy, kiszonki, marynaty, koncentraty, a także przetwory zbożowewa: mąki, kasze, płatki, otręby, również oleje, wędliny, produkty mleczne, na przykład jogurty i sery.

Działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego należy zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii (w przypadku wytwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego) lub u państwowego powiatowego inspektora sanitarnego ( w przypadku wytwarzania produktów pochodzenia roślinnego. Nie wymaga się uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

-Jest to działanie skierowane do wszystkich producentów, którzy już prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i handel wytworzonymi produktami w zakresie rolniczego handlu detalicznego - wyjaśnia Tomasz Nowakowski- prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uzyskane środki finansowe można przeznaczyć na zakup maszyn potrzebnych do przetwórstwa , inwestycje związane z przebudową budynków czy przygotowaniem technicznym przedsięwzięcia.

O pomoc mogą ubiegać się osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie, zdolni do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu w terminie określonym we wniosku, posiadający numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów ,ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tysięcy złotych. O kolejności przysługiwania pomocy, decydować będzie suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach rozporządzenia wykonawczego. Premiowane będą: innowacyjność operacji, wiek osoby ubiegającej się o pomoc poniżej 40 lat, inwestycje związane z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu, uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości a także realizacja przedsięwzięć na obszarach objętych bezrobociem.

Wnioski należy składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

PolskieRadio24.pl, Dariusz Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żywnościowe mody. Czy warto im ulegać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 14:20
Na rynku wybór żywności jest ogromny, ale co jakiś czas pojawiają się mody na niektóre zagraniczne produkty, które są reklamowane jako lepsze, smaczniejsze czy bardziej wartościowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsze od ubiegłorocznych zbiory owoców i warzyw. Więcej za to zbóż

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 15:51
Wiosenne przymrozki oraz suche lato nie sprzyjało uprawom owoców oraz warzyw. Jak informuje GUS, w tym roku zbiory owoców są o jedną czwartą mniejsze od ubiegłorocznych, w przypadku warzyw to o 8-11 mniej. Za to upalne lato sprzyjało zbożom – zbiory są o 10 proc. większe niż w 2018 r.
rozwiń zwiń