X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Są pierwsze licencje na otwartą bankowość. Wygodne zarządzanie finansami coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 09:14
14 firm i 6 banków wystąpiło do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na prowadzenie otwartej bankowości. Ma to umożliwić rozwój nowych produktów i usług finansowych. Ramą prawną jest unijna dyrektywa, która stanowi, że za zgodą klienta banki mogą udostępnić informacje o jego rachunkach płatniczych zewnętrznym, licencjonowanym podmiotom.
Audio
  • Są pierwsze licencje na otwartą bankowość. Wygodne zarządzanie finansami coraz bliżej (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shuterstock, By SFIO CRACHO
  • Otwarta bankowość pozwoli na łatwiejszy dostęp do informacji nt. naszych rachunków
  • Pierwsze banki i instytucje już dostały licencję
  • Usługi otwartej bankowości będą rozbudowywane

Emil Radziszewski z KNF mówi, że pierwsze wnioski o przyznanie licencji na otwartą bankowość już wpływają. Takie zezwolenia mogą otrzymać banki i krajowe instytucje płatnicze, a także firmy, które chcą świadczyć tylko usługę dostępu do informacji nt. danego rachunku bankowego. Ta ostatnia opcja wymaga złożenia odpowiednich dokumentów i wpisu do rejestru, prowadzonego KNF.

Emil Radziszewski dodaje, że do tej pory licencję uzyskało 6 banków, 2 krajowe instytucje płatnicze i jeden podmiot, udostępniający informację o rachunku. 11 wniosków jest w trakcie procedowania. Radziszewski przyznaje, że na razie otwartą bankowością interesuje się niewiele osób, ale wzrost popularności, jego zdaniem, to kwestia czasu.


ebank12.jpg
Dwustopniowe logowanie, lepsze zabezpieczenia. Sprawdź, co się zmieni w twoim e-banku

Potrzeba czasu na rozwój

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, analityka Expandera, otwarta bankowość może być w przyszłości wygodna, szczególnie dla osób korzystających z kilku banków. Wskazuje, że dzięki firmom, które będą udostępniać informacje o rachunkach bankowych, będziemy mieli dostęp i wgląd w całość naszych finansów w jednym miejscu.

Usługi otwartej bankowości w Polsce chwilowo są ograniczone. Z czasem jednak klienci będą mieli dostęp do większej ilości informacji. Jak mówi Jarosław Sadowski, na razie w ramach otwartej bankowości będziemy mogli sprawdzić tylko saldo na naszych poszczególnych kontach, ale w przyszłości będzie to bardziej rozwinięte - uzyskamy dostęp do historii transakcji i będziemy mogli wykonywać przelewy.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Blockchain ma wielki potencjał. PKO BP chce to wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 16:37
PKO BP przy wykorzystaniu technologii blockchain wyśle ponad 5 milionom klientów nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej - poinformował bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włamanie na konto bankowe. Jak odzyskać pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 15:23
- Bank teoretycznie w terminie jednego dnia roboczego od momentu zgłoszenia, powinien zwrócić kwotę niewykonywanej przez nas transakcji. Banki jednak znajdują argumenty, żeby nie zwracać tej kwoty - mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak z Biura Rzecznika Finansowego. W jaki sposób klienci banków powinni egzekwować swoje prawa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwustopniowe logowanie, lepsze zabezpieczenia. Sprawdź, co się zmieni w twoim e-banku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 08:10
W sobotę weszła w życie unijna dyrektywa PSD2, która nakłada na e-banki m.in. obowiązek wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń przy logowaniu do panelu i przy wglądzie w historię transakcji. Sprawdzamy, co zmieni się w popularnych bankach internetowych.
rozwiń zwiń