X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Światowy Dzień Oszczędzania. Pieniądze "w skarpecie" odkłada już ponad połowa Polaków

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:55
Światowy Dzień Oszczędzania to święto coraz większej liczby Polaków, bo w tym roku po raz pierwszy w historii ponad połowa z nas zadeklarowała, że odkłada pieniądze. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Audio
  • Światowy Dzień Oszczędzania. Pieniądze "w skarpecie" odkłada już ponad połowa Polaków (Justyna Golonko/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Za większą skłonność do oszczędzania odpowiada m.in. dobra koniunktura
  • Rosną oszczędności Polaków złożone w bankach

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera mówi, że są to wręcz "rewelacyjne" dane, bo od 1997 roku, od kiedy prowadzone są tego typu badania, nigdy jeszcze więcej niż połowa Polaków nie stwierdziła, że oszczędza.

W ciągu ostatnich 10 lat nasze oszczędności wzrosły dwukrotnie. Rosnącą skłonność do odkładania pieniędzy widać też w corocznych raportach dot. postawy Polaków wobec finansów, które przygotowuje Fundacja Kronenberga przy banku Citi Handlowy. Ekonomista Michał Wasilewski zwraca uwagę, że w ciągu dekady o połowę spadła liczba Polaków, którzy przeznaczają wszystkie środki na realizację codziennych potrzeb. 

- Tym samym zyskaliśmy więcej przestrzeni do oszczędzania. Potwierdzają to też inne badania - w ciągu ostatniej dekady podwoiła się liczba osób oszczędzających regularnie. 53% respondentów wskazywało, że po wydatkach na bieżące potrzeby jest w stanie jeszcze co nieco zaoszczędzić - dodaje.

Mamy więcej w kieszeni

Oszczędzamy, bo mamy z czego - zauważa Jarosław Sadowski. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, płace rosną, a bezrobocie jest bardzo niskie.

- Więcej osób pracuje, więcej zarabiamy, na koniec miesiąca zawsze coś zostaje, więc łatwiej nam jest oszczędzać - zaznacza ekspert.

Widać to na przykładzie zainteresowania obligacjami skarbowymi. Te papiery cieszą się niesłabnącą popularnością. Dawid Pachucki z Ministerstwa Finansów spodziewa się, że w tym roku padnie rekord ich sprzedaży. Do końca września sprzedano obligacje oszczędnościowe na kwotę 12 miliardów złotych. Dawid Pachucki mówi, że powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale sporą rolę odgrywa stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie i pewność zysku gwarantowana przez państwo.

Z roku na rok rośnie kwota, którą mamy odłożoną w bankach. Obecnie jest to 871 miliardów złotych, o 11% więcej niż przed rokiem.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: finanse osobiste oszczędzanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lokaty bankowe ponownie zaczynają się cieszyć popularnością

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:20
Rosną kwoty oszczędności, jakie odkładamy w bankach. W grudniu odłożyliśmy tam blisko 13,5 mld zł. Co ciekawe, wyjątkowo dużo, bo aż 5,5 mld zł, umieściliśmy na lokatach, które w ostatnim czasie nie cieszyły się zbyt dużą popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy więcej oszczędzają. Mimo wyższych zarobków wolimy odkładać na trudniejsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:13
Jak wynika z danych GUS, mimo rosnących dochodów przeciętne wydatki Polaków w 2018 roku realnie spadły. Serwis Bankier.pl pisze, że w okresie dobrej koniunktury wolimy odkładać na przyszłość - w zeszłym roku do skarbonki lub skarpety trafiło 3 na 10 zarobionych złotówek.
rozwiń zwiń