X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS potwierdza dane resortu rodziny. Bezrobocie rekordowo niskie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:32
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie we wrześniu wyniosło 5,1 procent. Tym samym GUS potwierdził opublikowane na początku października szacunki resortu rodziny. 
Audio
  • Marcin Luziński: w najbliższych miesiącach poziom bezrobocia może spaść poniżej bariery pięciu procent, ale o taki wynik będzie coraz trudniej (IAR)
  • Stanisław Szwed: pod koniec roku bezrobocie może być jeszcze niższe niż to zaplanowane w budżecie państwa (IAR)
  • Stanisław Szwed: możliwe, że osoby rejestrujące się w urzędach pracy wyłącznie ze względu na ubezpieczenie zdrowotne nie będą już figurować na listach poszukujących pracy (IAR)
  • Stanisław Szwed: obniżaniu stopy bezrobocia sprzyja dobra sytuacja gospodarki i dobre programy realizowane dzięki środkom z Funduszu Pracy (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • GUS: bezrobocie we wrześniu wyniosło 5,1 procent
  • Takie same szacunki przedstawił wcześniej resort rodziny
  • Bezrobocie jest najniższe od 30 lat

W porównaniu z sierpniem odsetek osób bez pracy spadł o 0,1 p.p., kiedy wynosił 5,2 procent. Bezrobocie jest na najniższym poziomie od czasu transformacji ustrojowej.

Odsetek bezrobotnych poniżej 5 procent?

Jak ocenia ekonomista Banku Santander Marcin Luziński, w najbliższych miesiącach poziom bezrobocia może spaść poniżej bariery pięciu procent, ale o taki wynik będzie coraz trudniej.

Ja raczej bym się spodziewał, że bezrobocie będzie stabilizowało, a potem może ono lekko pójść w górę. Nie wykluczam, że w najbliższym czasie spadnie ono poniżej 5 procent, ale już od wielu miesięcy widzimy, że bezrobocie spada coraz wolniej, więc trudniej będzie "przebić" tę granicę - podkreśla.

Wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed podkreśla, że obniżaniu stopy bezrobocia sprzyja dobra sytuacja gospodarki i dobre programy realizowane dzięki środkom z Funduszu Pracy. Minister zwraca uwagę, że stopa bezrobocia jest najniższa od 1990 roku i w liczbach bezwzględnych jest to nieco ponad 850 tysięcy osób bezrobotnych.

Według ministra Szweda pod koniec roku bezrobocie może być jeszcze niższe, niż to zaplanowane w budżecie państwa, gdzie zapisano 5,4 procent. Może nie będzie to jak we wrześniu 5,1 procent, gdyż kończą się prace sezonowe, ale dobra sytuacja gospodarcza moze sprawić, że będzie tomniej niż przewidziano w ustawie budżetowej.

Stanisław Szwed zwraca też uwagę na dane Eurostatu, z których wynika, że Polska z bezrobociem 3,4 procent znajduje się w pierwszej trójce państw Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu. Minister Szwed nie wyklucza też, że osoby rejestrujące się w urzędach pracy wyłącznie ze względu na ubezpieczenie zdrowotne nie będą już figurować na listach poszukujących pracy. Dodaje, że mimo iż w minionej kadencji Sejmu nie udało się dokonać zmian, to liczy na to, iż uda się to zrobić w najbliższej przyszłości. Minister uważa, że osoby, które wymagają ubezpieczenia zdrowotnego, mogłyby to zrobić za pośrednictwem ministerstwa zdrowia, a nie poprzez urzędy pracy.

Bezrobotnych ubywa

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku.

Najniższym bezrobociem może się pochwalić województwo wielkopolskie. W tamtejszych urzędach zarejestrowanych było niecałe 3 procent bezrobotnych. Najwyższy odsetek osób bez pracy jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie bezrobocie wynosi ponad 8 i pół procent.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: gus bezrobocie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezrobocie najniższe od niemal trzydziestu lat. GUS podał dane

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:10
Stopa bezrobocia w lipcu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,3 proc. w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że bezrobocie w Polsce było w ubiegłym miesiącu najniższe od 1991 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: bezrobocie w sierpniu na poziomie lipca - 5,2 procent

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:20
Stopa bezrobocia w sierpniu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,2 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń