X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Korea Płd. rozważa rezygnację ze statusu państwa na dorobku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:22
Rząd Korei Płd. przeprowadzi wkrótce ostateczne dyskusje na temat utrzymania statusu kraju rozwijającego się w Światowej Organizacji Handlu (WTO) – zapowiedział minister finansów Hong Nam Ki. Na rewizję tej klasyfikacji naciska administracja USA.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Sanga Park

Korea Południowa od 1995 roku utrzymuje formalnie status kraju rozwijającego się głównie po to, by chronić rodzimych rolników, szczególnie producentów ryżu – pisze południowokoreańska agencja prasowa Yonhap. We wrześniu minister rolnictwa Korei Płd. Kim Hieon Su zapewniał, że Seul nie planuje zmiany tego statusu.

Amerykańskie naciski

Naciska na to natomiast prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zarzuca niektórym państwom, w tym Korei Płd., Chinom, Turcji i Meksykowi, że korzystają ze specjalnych przywilejów handlowych, jakie zapewnia im podawanie się w WTO za kraje rozwijające się.

Władze USA chcą, aby WTO pozbawiła takiego statusu państwa, które należą do grupy G20, są członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), uznawane są przez Bank Światowy za kraje o wysokich dochodach lub mają co najmniej 0,5 proc. udziału w globalnym handlu. Korea Południowa spełnia wszystkie cztery kryteria.

Pod koniec lipca Trump polecił amerykańskim urzędnikom handlowym, aby przestali traktować takie państwa jako kraje rozwijające się, jeśli w ciągu 90 dni nie zostaną osiągnięte "znaczące postępy" w reformie reguł WTO. Według agencji Yonhap co najmniej jeden z czterech warunków przedstawionych przez Waszyngton spełnia łącznie 35 państw.

Znikną przywileje

Krajom rozwijającym się przysługuje w ramach WTO szereg przywilejów, m.in. dłuższe okresy przejściowe przy wprowadzaniu życie umów handlowych i ochrona przed kryzysowymi restrykcjami importowymi, stosowanymi przez państwa rozwinięte. Mogą one również stosować wyższe bariery wejścia na własne rynki.

Według południowokoreańskiego ministerstwa rolnictwa ewentualna rezygnacja ze statusu państwa rozwijającego się nie wpłynie na stosowane w tym kraju wysokie cła importowe na ryż, ani na dotacje dla rodzimych rolników. Mimo to rolnicy sprzeciwiają się zmianie statusu – podał Yonhap.

PAP, PolskieRadio 24, akg

Zobacz więcej na temat: Korea Południowa USA rozwój
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak