X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprzedaż rok do roku rośnie, ale w ujęciu miesięcznym spadła. GUS podał dane

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 11:13
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu tego roku wzrosła o 4,3 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca sprzedaż jednak spadła - o 4,1 procent.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kwangmoozaa

Eksperci spodziewali się spadków w skali miesiąca, ale przewidywali też wzrost sprzedaży rok do roku przekraczający 6,5 procent.

GUS podał także, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,3 proc. rdr.

Rynek komentuje

Jak powiedziała Urszula Kryńska, ekonomistka banku PKO BP, dynamika wzrostu sprzedaży we wrześniu była niższa, niż zakładały prognozy.

- To może być potwierdzenie, że impuls fiskalny został przekierowany na usługi - powiedziała ekonomistka. "Prawdopodobnie rodzice, którzy zyskali 500+ na pierwsze dziecko, chętniej wysyłają dzieci na zajęcia dodatkowe czy na wyjazdy turystyczne. Ponownie mamy taki przypadek, że wyniki sprzedaży są słabsze, co nie oznacza, że słabsza jest konsumpcja, bo prawdopodobnie rośnie konsumpcja usług" - mówi Urszula Kryńska.

We wrześniu ponad 11-procentowy wzrost sprzedaży odnotowały firmy zajmujące się handlem meblami i sprzętem RTV/AGD. O ponad 9 procent wzrosła sprzedaż tekstyliów, ubrań i butów. Według Urszuli Kryńskiej, te wyniki świadczą o dobrych nastrojach wśród konsumentów. Gospodarka Polski jest w okolicy historycznych maksimów, jeśli chodzi o to, jak konsumenci oceniają możliwości dokonywania ważnych zakupów. Oznacza to, że ludzie wciąż mają ochotę kupować większe i droższe rzeczy i mogą sobie na to pozwolić - mówi ekonomistka PKO BP.

Z danych GUS-u wynika, że blisko 3-procentowy spadek sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi oraz w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy "pozostałe". Przedstawiona dziś statystyka dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw w których pracuje powyżej dziewięciu osób.

PolskieRadio24.pl, md


Zobacz więcej na temat: gus sprzedaż detaliczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu: ta rośnie, ale zgodnie z prognozami – wolniej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:15
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2019 r. wzrosła o 3,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,6 proc. To oznacza spowolnienie tempa sprzedaży – szczególnie materiałów budowlanych oraz sprzętu  AGD i RTV, mniej niż zakładano maleje handel samochodami oraz odzieżą i obuwiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznamy dane o sprzedaży. Eksperci spodziewają się dobrego wyniku za wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 08:45
Dziś Główny Urząd Statystyczny poinformuje o dynamice sprzedaży detalicznej we wrześniu.
rozwiń zwiń