X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wiceprezes PFR Nieruchomości: będziemy mogli wybudować ponad 120 tys. mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 07:56
Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań, rowadzimy rozmowy ws. przejęcia kolejnych terenów, co pozwoli zbudować ich znacznie więcej - poinformował wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Wskazywał, że do tej pory w ramach programu Mieszkanie Plus, zbudowano ok. tysiąca mieszkań, a dalszy tysiąc jest w budowie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Wiceprezes PFR Nieruchomości wskazał, że na początku problematyczne było samo uzyskanie ziemi.

- Teraz to się zmieniło, gdy powstał Bank Ziemi. Można śmiało powiedzieć, że obecnie w Polsce nie ma żadnej firmy deweloperskiej, która miałaby w zasobie tyle nieruchomości co my. Te nieruchomości dają możliwość wybudowania 120 tys. mieszkań. To są konkretne adresy, ziemia jest przebadana m.in. pod względem ewentualnych zanieczyszczeń, pod względem planistycznym. Uwzględnione są również wszelkie plany zagospodarowania przestrzennego. Cały czas pracujemy jednak nad nowymi przestrzeniami. Prowadzimy rozmowy ze spółkami Skarbu Państwa, które pozwolą zwiększyć ten zasób, a tym samym zwiększyć liczbę możliwych mieszkań - dodał.

Mieszkanie Plus przyspiesza

Pozwoliła na to ostatnia nowelizacja ustawy z sierpnia. Dzięki niej PFR Nieruchomości ma możliwość współpracy z tzw. setkami, czyli spółkami, gdzie państwo ma 100 proc. udziałów.

Te nieruchomości będą odkupywane po cenach rynkowych. Cały program oparty jest o ceny rynkowe - zaznaczył Grzegorz Muszyński.

Wiceprezes dodał, że obecnie 18 tys. mieszkań jest projektowanych.

- Wśród projektowanych inwestycji jest m.in. 3 tysięczne osiedle Nowe Jeziorki oczekujące na decyzję środowiskową, liczące blisko pół tysiąca mieszkań osiedle, które powstanie przy ul. Kolejowej we Wrocławiu czy 140 mieszkań w podkrakowskiej Skawinie. W tym roku tysiąc z projektowanych obecnie mieszkań będzie w budowie. Z kolei w 2020 r. już połowa z nich przejdzie w fazę budowlaną - wyjaśnił.

Nie tylko w największych miastach

Muszyński podkreślił, że PFRN inwestuje często w miejscach "opuszczonych przez prywatnych inwestorów".

Tak było np. w przypadku Wałbrzycha, który został pozostawiony sam sobie. Nasze dźwigi budowlane, dzięki którym powstało 215 mieszkań, były praktycznie pierwszą inwestycją od 30 lat. Mieszkania, które powstały są już właściwie skomercjalizowane, mimo iż wszyscy odradzali nam tę inwestycję. Wchodzimy często w takie miejsca, które jak to się mówi 'są zapominane przez Boga, gdzie prywatni inwestorzy nie chcą inwestować. Okazuje się jednak, że nasza obecność mobilizuje deweloperów do inwestycji - zwrócił uwagę.

Poinformował, że mieszkania są już budowane w Świdniku pod Lublinem, Mińsku Mazowieckim Pod Warszawą i Dębicy na Podkarpaciu. Trwają przetargi na inwestycje w Radomiu, Zamościu, Łowiczu. Mieszkania są projektowane również w Oławie, Sianowie czy Toruniu.

PolskieRadio24.pl, PAP, mdPolskieRadio24.pl, PAP, md


Zobacz więcej na temat: Mieszkanie Plus budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o KZN z podpisem prezydenta. Szansa na nowy impuls dla Mieszkania Plus

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 13:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zakłada ona m.in. zwiększenie podaży gruntów, które mogą potem być wykorzystanie pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce rozwiązywać problemy mieszkaniowe Polaków. Trzy lata programu Mieszkanie Plus

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:54
Program Mieszkanie Plus to jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w czasach, gdy był on jeszcze ministrem finansów. Chodzi o budowę dobrych jakościowo, ale zarazem przystępnych cenowo mieszkań dla Polaków. Pierwsze efekty działania programu już widać. Docelowo z Mieszkania+ ma powstawać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie.
rozwiń zwiń